Press ESC to close

DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG Hatası Çözümü

Çevrimiçi gezinirken, bir web sitesine erişmenizi engelleyen bir hata mesajı almak inanılmaz derecede sinir bozucu. Bu hatalardan biriside ‘DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG’ mesajıdır. Tarayıcınızdan veya işletim sisteminizden bağımsız olarak ortaya çıkabilir.

Bir siteyi açmaya çalışırken bu hatayla karşılaşırsanız panik yapmayın. Basitçe, Etki Alanı Adı Sistemi’nin (DNS) IP adresini düzgün bir şekilde çözemediği anlamına gelir, bu da çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu makalede, DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG hata kodunun ne anlama geldiğini ve bunun bazı yaygın nedenlerini açıklayacağız.

DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG Hatası nedir?

Bu hatanın ne anlama geldiğini anlamak için, öncelikle DNS’nin kullanıcıların web sitelerine erişmesine yardımcı olmasında oynadığı önemli rol hakkında genel bir fikir edinmek yardımcı olur. Özetle, DNS internet üzerindeki trafiği yönlendirir ve ad sunucularını, URL’leri ve IP adreslerini web sunucularına çevirmek ve bağlamaktan sorumludur.

Tüm web sitelerinin benzersiz IP adresleri vardır, örneğin 1.1.1.1 DNS, bir web sitesini ziyaret etmek istediğinizde IP adresini ezberlemenizi ve girmenizi istemek yerine alan adı gibi daha kullanıcı dostu bir şey kullanabilmenizi sağlar.

URL’yi tarayıcınıza girdiğinizde, DNS ad çözümlemesi olarak bilinen işleme başlar. DNS, esas olarak URL / IP adresini arar ve bir web sunucusuna bağlar. Bununla birlikte, DNS bu işlemi başarılı bir şekilde tamamlayamazsa, bunun yerine bir hata iletisi döndürebilir.

DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG, DNS yapılandırmasında bir sorun olduğunda bir ağa bağlanmasını engelleyen bir ağ bağlantısı hatasıdır. Herhangi bir tarayıcıya veya sisteme özgü değildir, yani Google Chrome, Windows veya macOS’ta, bir Android mobil cihazında çıkabilir.

DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG’in Genel Nedenleri

Bu mesajı görmenizin birkaç nedeni olsa da, iyi haber, en azından bir DNS veya ağ sorunuyla sınırlandırabilmenizdir. DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG’in en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

  • Yanlışlıkla değiştirilen ağ ayarları
  • Yönlendirici ayarları yetkisiz bir uygulama aracılığıyla değiştirildi
  • VPN uygulaması gibi IP veya DNS adresine müdahale eden veya karışan tarayıcı eklentileri
  • Sorunlu güvenlik duvarı veya virüsten koruma yazılımı
  • Cihazınızdaki bozuk dosyalar

Altta yatan sorunun daha basit olması da mümkündür. Örneğin, hata mesajı, arızalı bir internet kablosundan veya geçici olarak kapalı olan bir web sitesinden kaynaklanabilir.

DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG Hatası Nasıl Düzeltilir

Bu hatanın ne anlama geldiğiyle ilgili daha iyi bir fikre sahip olduğunuza göre, artık çalışma zamanı.

Aşağıdaki çözümlerden herhangi birini denemeden önce, öncelikle internet kablolarınızın, modeminizin ve yönlendiricinizin doğru şekilde bağlandığından emin olmanızı öneririz. Ayrıca, bağlantıda geçici bir aksaklık olmadığından emin olmak için web sayfasını yenilemek de akıllıca olacaktır.

Bu seçenekleri kaldırdıktan sonra, diğer adımları kontrol etmeye hazırsınız.

Yönlendiricinizi Yeniden Başlatın

Yönlendiriciniz güvenli bir şekilde bağlanmış olsa bile, IP adresini sıfırlamak için hızlı bir yeniden başlatma gerekebilir. Bu nedenle, ilk adım yönlendiricinizi yeniden başlatmaktır.

Cihaz tekrar açıldığında, Wi-Fi veya LAN ağınıza bağlanın ve web sitesine tekrar erişmeyi deneyin. Hala DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG görüyorsanız, bir sonraki yönteme geçme zamanı.

Tarayıcı Önbelleğinizi Temizle

Bu muhtemelen DNS hatasına neden olan şey olmasa da, bir seçenek olarak onu ortadan kaldırmak zarar vermez. Önce web sitesine şu anda kullandığınız tarayıcıdan farklı bir tarayıcıdan erişmeyi deneyebilirsiniz.

Bunu başarılı bir şekilde yapabiliyorsanız, bir sonraki mantıklı çözüm sorunlu tarayıcının önbelleğini temizlemektir.

DNS Önbelleğini Temizleme ve IP Adresinizi Yenileme

DNS’nizde kısa bir süre önce kötü amaçlı veya yanlışlıkla bir değişiklik yapılmışsa, sisteminiz ağa bağlanmak için yerel önbelleği kullanmaya çalışıyor olabilir. Bu durumda, DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG mesajını alabileceğiniz mantıklıdır.

DNS Ayarlarını Manuel Olarak Değiştirme

Tarayıcınızda hala DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG hata mesajını görüyorsanız, deneyebileceğiniz bir sonraki şey DNS ayarlarınızı değiştirmektir. ISS’niz varsayılan olarak DNS sunucularını atar. Ancak, geçici olarak Google gibi herkese açık bir DNS sunucusuna geçebilirsiniz.

Geçici Dosyaları Temizleyin

Çoğu tarayıcı ve sistem, daha sonra kullanmak üzere geçici dosyaları cihazınıza kaydeder.

Ancak, bu dosyalardan biri bozuksa, DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG hatasına neden olabilir. Bu nedenle, önerdiğimiz bir diğer çözüm geçici dosyalarınızı silmektir.

Virüsten Koruma Yazılımını ve Güvenlik Duvarlarını Devre Dışı Bırakma

Virüsten koruma yazılımı, güvenlik duvarları ve VPN’lerle ilgili yaygın sorunlardan biri, bazen ağ ayarlarıyla çakışabilmeleridir. Daha spesifik olarak, DNS sunucularınızı etkileyebilirler.

Bu nedenle, bu noktaya ulaştıysanız ve DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG hatası devam ederse, bir sonraki işleminiz virüsten koruma yazılımınızı ve güvenlik duvarı uygulamalarınızı geçici olarak devre dışı bırakmak olmalıdır.