Press ESC to close

Online Satış Yaparken SEO Hakkında Bilmeniz Gerekenler

SEO (Search Engine Optimization)’lar, e-ticarette önemli işlevler sunuyor. Gelişmiş bir SEO stratejisi, anahtar kelimelere sahip olmanıza yardımcı olmaktan daha fazlasını girişimcilere sunabilir. Web siteniz gelişmiş arama için optimize edilmediyse eğer müşteriler sizi bulamazlar ve doğal olarak sizden satın almazlar. Bir SEO uzmanı tutacak konumda değilseniz ve aramalarda görünürlüğünüzü artırmak isterseniz bazı önemli ipuçlarını kendiniz uygulayabilirsiniz.

SEO’nun anahtar kelimelerden daha fazlası olduğunu anlayın.

SEO; anahtar kelimelere, trafiğe ve sitenizin sıralamasının ne kadar iyi olduğuna odaklanırken, bundan çok daha fazlasıyla da ilgilenir. SEO, etkili müşteri hizmetleri çözümleri oluşturmak, yüksek kaliteli içerik paylaşmak ve rakipler arasında öne çıkmakla ilgilidir.

Güçlü bir SEO stratejisi olmadan, web siteniz muhtemelen arama motorunun derinliklerinde kaybolacaktır. Müşteri tabanınız ne kadar yerel olursa olsun veya ürününüz ne kadar kaliteli olursa olsun, görünmez olmanız şirketinizin başarısında olumsuz sonuçlara sebebiyet verir.

İyi bir SEO stratejisi uygulamak için sitenizin içeriğini geliştirmekle başlayabilirsiniz. Okuması kolay mı ve ziyaretçilerin sorduğu soruları yanıtlıyor mu? Dikkatlerini çekiyor mu? Siteniz ne kadar hızlı yükleniyor? Çeşitli bağlantılar içeriyor mu ve müşteri desteği sunuyor mu? vb. SEO algoritmalarının hepsi müşteri deneyimine odaklanır ve ziyaretçilerin sorularını yanıtlayan, gerekli desteği sağlayan hızlı yüklenen bir site, onları sitede zaman geçirmeye teşvik eder. Daha uzun oturumlar ve daha fazla ziyaretçi, arama sonuçlarında daha yüksek bir sıralama anlamına gelir. Böylece sitenizde ziyaretçi yoğunluğu sağlanır, bu da daha fazla potansiyel satış anlamına gelir ve döngü bu şekilde devam eder.

SEO denemelerinizi sürekli hale getirin.

Arama sıralama faktörleri sürekli değiştiği gibi, anahtar kelime değerleri ve arama hacimleri de sürekli değişir. Bazı ajanslar, belirli anahtar kelimeler için dönüşüm odaklı sayfaları optimize etmek gibi sayfa içi SEO’ya odaklanır, bazıları ise üçüncü taraf yayınlardan geri bağlantı oluşturmak için site dışına odaklanır.

Öncelikle sitenizi kontrol edebileceğiniz şekle getirmeye başlayabilirsiniz, bunun için yeterli sayıda kişi iletişim formunuzu doldurmuyorsa, formu sayfada başka bir yere yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. Trafik akışınız istediğiniz yere gitmiyorsa, kolaylık sağlamak için sayfalarınızı birbiriyle bağlayabilirsiniz. Eski blog yayınlarınızı tekrar inceleyebilir ve bunları yeni içeriklere bağlayabilirsiniz. Hatta nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, ziyaretçilerinize sormaktan çekinmemelisiniz. Bunun için SEMrush veya Google Analytics’te bulabileceğiniz uygulamaların ötesinde, mevcut müşterilerinize anketler gönderebilirsiniz.

Düzenli olarak güncellenen algoritmalarla, web sitenizi takip etmek, sayfa sıralamanızın yavaşlamasını önleyecektir. Bu sadece daha yüksek SEO performansıyla sonuçlanmayacak, aynı zamanda daha fazla satış ve görünürlükte yaratacaktır.

Zengin ve yararlı içeriklere yatırım yapın.

Sitenizi ne kadar çok kişi görürse, içeriği o kadar önemli hale gelir. Yalnızca marka imajınız söz konusu değildir, aynı zamanda Google; siteleri bir ziyaretçinin arama amacını ne kadar iyi karşıladığına göre de sıralar. Kullanıcılar bir web araması yaptıklarında, bir sorunu çözecek veya bir ihtiyacı karşılayacak birini ararlar.

Kullanıcıları sayfada durdurmanın bir yolu iyi içerikte hazırlanmış video içerikleri sunmaktır. Videolu sayfaların, ziyaretçileri diğerlerine göre ortalama 2,6 kat daha uzun süre sitede tuttuğu yapılan araştırmalarda belirtilmiştir. Müşterilerin dikkatini çeken bir videoyu tıklayıp bir dakika kadar izlediklerinde, bu Google’a sayfanızın arama amacını karşıladığını gösterir. Sonuç olarak, sizi arama sonuçlarında daha da üst sıralara çıkarır. Bununla birlikte mükemmel videolarla bile çok fazla video yüklemesi sitenizde olumsuz etki yaratabilir. Bir sayfaya aşırı sayıda video eklerseniz, müşterinizin kafasını karıştırabilir ve hatta web sitenizi yavaşlatabilirsiniz. Unutmayın, ziyaretçilerinize karşı pratik ve anlaşılır olun iyi bir izlenim yaratın.

Asıl noktayı hedefleyin.

Doğru bir SEO stratejisinin anahtar kelime kolaylığı, düşük rekabet ve yüksek arama hacmi sağlaması gerekir. Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı gibi araçları kullanmak, doğru anahtar kelimeleri bulmanıza ve gözden kaçan SEO fırsatlarını belirlemenize yardımcı olabilir. Performansı her ay veya üç ayda bir ölçmek, size neyin işe yarayıp neyin yaramadığına dair önemli bilgiler verebilir. Düzenli olarak güncellenen algoritmalarla, web sitenizi takip etmek, sayfa sıralamanızın yavaşlamasını önleyecektir. Bu sadece daha yüksek SEO performansı yaratmayacak, aynı zamanda daha fazla satış ve görünürlük sağlayabilecektir.