Press ESC to close

İlk 10 Satışınızı Nasıl Yapabilirsiniz

Yeni bir e-ticaret işine başlarken ilk satışlarınız en önemlilerinden bazılarıdır. İvme kazanacak, pazarlama stratejinizi geliştirmenize ve operasyonunuzdaki karışıklıkları gidermenize yardımcı olacak satışlardır.

Doğal olarak, ilk satışlarınız elde edilmesi en zor olanlardan biri olacaktır. Bu yazıda, ilk müşterilerinizi almanın bazı yollarını göstereceğiz. Bu, doğru yolda başlamanıza ve en önemlisi, çevrimiçi mağazanız için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

Hedefiniz, listelenen sırayla aşağıdaki yöntemlerin her birini kullanarak on satış elde etmektir. Bir öncekinden sipariş alana kadar bir sonraki göreve atlamamaya çalışın. İlk satışlarınızı elde etmenin ötesindeki hedefiniz, kanalların her birinin sizin ve markanız için nasıl çalıştığını ve zorluk derecelerini anlamaktır.

İlk satışlarınızı almaya hazır mısınız?

Lansman öncesi listenize bir e-posta gönderin

Bir e-posta listesi oluşturmak, küçük bir liste bile, işinizi başlatmak için önemli bir ilk adımdır. Lansman öncesi bir liste oluşturduysanız, başka bir taktik yapmadan önce bu listeyi e-postayla göndermeniz faydalı olacaktır. Bu kişiler, çevrimiçi mağazanızı başlatırken muhtemelen en nitelikli potansiyel müşterileriniz olacaktır, çünkü bunlar daha önce ilgilerini çekti ve size daha fazlasını duymak için e-postalarını verdi.

Lansman öncesi bir liste oluşturmadıysanız, bir sonraki taktiğe geçebilirsiniz.

Arkadaşlarınıza ve ailenize satmak

İlk satışlarınızı yapmanın en temel taktiği, bir arkadaşınızın veya ailenizin üyesini yasal olarak sizden satın almasıdır. Bu, annenizi asla kullanamayacağı bir ürün satın alması için zorlamak anlamına gelmez. Yapmak istediğiniz şey, ailenizden veya arkadaşlarınızdan ürününüzü gerçekten takdir edecek ve kullanan bir kişiyi düşünmek ve aramaktır. Onlarla kişisel olarak bağlantı kurmayı deneyin, birkaç dakika isteyin ve ürününüzü satın.

Bir yarışma yapın veya hediye verin

Dürüst olalım, eşantiyonlar her zaman yeni bir üründe dikkat çekmek için harika bir yol olmuştur. Eşantiyonların çoğunlukla bir anlaşma arayan insanlardan etkileşimi teşvik ettiği iddia edilebilir, ancak doğru bir şekilde yapılırsa, bir yarışmanın viral doğası, çok fazla başlangıç ​​trafiği ve ağızdan ağıza trafik sağlayıp mağazanızın ve ürünlerinin varlığını ve bilgisini genişletebilir.

Sosyal kanallar aracılığıyla arkadaşlarınıza stratejik satış yapın

Tamam, daha önce bir arkadaşınızı veya aile üyenizi sizden bizzat satın almaya ikna ettiniz. Belki onlarla takıldınız yada bir tanesini veya partiyi hedeflediniz. Şimdi, parmaklarınızı sosyal medyaya daldırma zamanı. Çoğu insan gibiyseniz, Facebook hesabınız vardır.

Peki, Facebook’taki arkadaşlarınıza stratejik olarak nasıl satış yapıyorsunuz?

İlk olarak, mağazanızı ve ürünlerinizi herkese duyurmadan önce, daha akıllı ve daha hedefli bir yaklaşım benimsemeyi deneyin. Ürünlerinizle ilgili anahtar kelimeleri arayarak, en çok ilgilenen ve ürünlerinizi satın alma olasılığı daha yüksek olan kişileri bulmak için Facebook’un güçlü sosyal grafik aramasını kullanabilirsiniz.

Arkadaş listenizdeki arkadaşlarınızı ürününüzle ilgilenebilecek düzeyde bir düzeyde belirledikten sonra, onlara ulaşmak ve kişisel olarak mesaj göndermek iyi olacaktır.

Ek olarak, hedeflenen yaklaşımı denedikten sonra, daha geniş yaklaşımını deneyebilir ve Facebook sayfanıza yeni mağazanızı duyurmak için birkaç durum güncellemesi yapabilirsiniz. Bu insanlar arkadaş ve aile olduğu için, size mantıklı geliyorsa arkadaşlarınıza ve ailenize indirim sağlamayı da düşünebilirsiniz.

Reddit topluluğunun bir parçası olun

Reddit, büyük bir akıllı insan topluluğudur ve kendilerini ilgi alanlarına göre nişlere özgü altkümelere bölerler. Binlerce alt başlık ile, ürünlerinizle yüksek düzeyde ilgilenmesi muhtemel niş özel bir topluluk bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Ürünlerinizi bu alt başlıklarda direkt olarak satabileceğinizi düşünmemeniz gerekir. Bu, davet edilmediğiniz bir partiye girmek ve insanlara açık ceketinizden bir saat satmaya çalışmak gibi olurdu. Reddit’in sizin için çalışmasını sağlamak için topluluğun bir parçası olmanız ve katkıda bulunmanız gerekir. Getirisi sadece yüksek hedefli bir grup insan için potansiyel satış değil, aynı zamanda bazı harika ilişkiler kurabileceğiniz benzer düşünen insanlardan oluşan bir topluluktur.

Birkaç Facebook reklamı verin

Facebook, en hassas reklam hedefleme özelliklerinden bazılarına izin verir ve kesinlikle tüm e-ticaret girişimcilerinin denemesi gereken bir kanaldır.

Facebook reklamları bazı harika hedefleme seçenekleri sunsa da, hedef pazarınız, yaşam tarzları, beğendikleri şeyler ve beğenmedikleri şeyler hakkında düşünmek için biraz zaman harcamanız gerektiğini unutmayın. Facebook’ta reklam vermeye ilk başladığınızda, muhtemelen ilk müşterileriniz için önemli miktarda ödeme yapacaksınız. Bunu bekleyin ve kampanyanızı düzeltmek ve sonuçları izlemek için biraz zaman ayırın.

Unutmayın, ilk satışlarınız kârlılıkla ilgili olmamalıdır. Ürününüzün pazara uygunluğunu bulmak ve reklam, nakliye, yerine getirme ve müşteri hizmetleri stratejinizi ve deneyiminizi hassaslaştırmak için ilk müşterilerinizi edinmekle ilgili olmalıdır.

Instagram’da ücretli paylaşımlar yaptırın

Instagram, oldukça hedeflenmiş bir görsel pazarlama kanalıdır. Markalar gittikçe artan bir şekilde sponsorlu ürün gönderileri için çok sayıda insana ulaşmak için etkili hesapları kullanıyorlar. Buradaki anahtar, büyük hesaplar bulmak ve seçtiğiniz bir resmi ve resim yazısını paylaşmaları için onlara ödeme yapmaktır.

Hesaba ve takipçi sayısına göre fiyatlandırma aralıkları olsada, diğer reklam kanallarından çok daha ucuzdur.

Google Ads’i kurun

Google Ads, çevrimiçi ortamda en köklü reklamcılık ağlarından biridir. Arama tabanlı reklamcılık olduğundan, daha önce kimsenin duymadığı yeni bir ürününüz varsa, bu reklamları sizin için uygun bir pazarlama kanalı olarak atlamayı düşünebilirsiniz. Diğer herkes için, Google Ads biraz karmaşık ve korkutucu olabilir, ancak çevrimiçi olarak yardımcı olabilecek birçok rehber vardır.

Google Ads ile başarının anahtarı, kampanyanızı sürekli izlemek ve ayarlamaktır. Sadece bir kampanya hazırlamak, kazanma stratejisi değildir. Unutmayın, tıpkı Facebook reklamlarında olduğu gibi, ilk müşterinizi edinmenin ilk maliyetlerinin pahalı olabileceğini, hatta ürününüzün toplam fiyatını bile aşabileceğini unutmayın. Ama yine de, hedefiniz her kanal hakkında daha fazla bilgi edinmek olmalı ve başlangıçta karlılık olması gerekmez.

Sonuç

İlk satışlarınız en önemli satışlardan bazıları. Motorları çalıştırır ve momentum alırlar. Akılda tutulması gereken en önemli şey, size yolu bulmaya ve belirli işiniz yada nişiniz için çalışan pazarlama tarifini anlamaya çalışırken ilk satışlarınızın en zorları olacağıdır. İlk müşteriler için biraz para harcamaktan ve birkaç indirim vermekten korkmayın. İşinize, tekliflerinize, ürün / pazara uygunluğunuza ve pazarlama faaliyetlerinize ince ayar yaptığınızda kârlılık zamanında gelecektir.