Press ESC to close

E-Ticaret’de Potansiyel Müşteriler Yaratmanın Yolları

E-ticarette önemli konulardan bir tanesi de potansiyel müşterileri arttırmaktır. Şirketler normal ticarette çeşitli yollar kullanmaktadır. Ancak konu e-ticaret olunca bu yollar farklılaşmaktadır. Bu yazıda sizlere e-ticarette potansiyel müşterilerinizi nasıl arttırmanız gerektiği hakkında ipuçları vereceğiz.

Öncelikle Ne Yapacağınız Konusunda Kararlı Olun

Ülkemizde pek çok kişi hazır bir e-ticaret paketiyle işe başlayabileceğini düşünüyor. Ancak olay bu kadar basit değil. Bu konuda pek çok işletme işe hevesle girip daha sonra hüsrana uğramaktadır. Bunun yanında doğru adımları izleyen işletmeler ise büyük başarılara imza atmaktadırlar.

E-Ticaret Sitenizi Mobilleştirin

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanlar cep telefonları ve mobil cihazlarla adeta entegre olmuşturlar. Bu nedenle sitenizin mobile uyumlu olması size büyük bir müşteri kitlesi kazandıracaktır. Ülkemizde pek çok site bu konunun önemi kavrayamamış ve yapılması gerekenin aksine mobil sitelerine gereken önemi vermemektedirler. Ancak istatistiklere bakıldığında e-ticaret siteleri mobil cihazlar üzerinden daha çok ziyaret edilmektedir.

Sitenizin Tasarımını Sadeleştirin

Sitenizin tasarımını oldukça sade tutarak potansiyel müşterileriniz olan ziyaretçilerinizin aradıkları ürünleri sitenizde hemen bulmasını sağlayın. Siteniz ne kadar karışık olursa o kadar az tercih edilir.

Sitenizde bulunan ürünlerin fotoğrafları profesyonel fotoğraflardan oluşmalı. Ziyaretçiler sitenize geldiğinde fotoğrafların kalitesine göre sizin profesyonelliğinizi değerlendireceklerdir. Eğer sıradan ve kalitesiz fotoğraflar olursa müşterileriniz sizin acemi olduğunuzu düşünür ve sitenizden alışveriş yapmaktan vazgeçer.

Pazarlama Otomasyonlarından Faydalanın

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan ve pek çok kişinin bilgi sahibi olmadığı pazarlama otomasyonlarını etkin bir biçimde kullanın. Pazarlama otomasyonları sayesinde koca bir pazarlama ekibinin yapacağı işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

Uzman Kişiler ve Ajanslar ile Çalışın

Eğer bütçe konusunda probleminiz yoksa ve iyi işler başarmak istiyorsanız e-ticaret konusunda uzman olan kişiler ya da ajanslar ile çalışın. Bunun nedeni e-ticaret konusunda yeterli bilgi sahibi olmadığınız için istenilen verimi almanız çok zorlaşmaktadır. Yazımızda size pek çok ipucunda bahsettik ancak bu ipuçlarını sağlıklı bir şekilde uygulayabilmeniz için bu konuda tecrübeniz olması gerekmektedir. Başlangıç seviyesinde uzman destek aldıktan sonra bu konuda kendinizi geliştirebilir ya da bir çalışanınızı bu konuda uzman hale getirebilirsiniz.