Press ESC to close

İlk Yüklenme Süresi (TTFB) Nedir?

Bu anlık doyum çağında kimse beklemeyi sevmez. Buna arama motorları ve web sitesi ziyaretçileri de dahildir. WordPress sitenizin TTFB’sini (ilk bayta kadar geçen süre) azaltmak, sitenin iyi sıralanmasını sağlamak ve ziyaretçilerin tıklamamasını sağlamak için önemlidir.

Bugünün makalesinde, TTFB’nin neden önemli olduğu ve TTFB ile yükleme süresi arasındaki farklar hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz.

TTFB nedir?

TTYL, TY veya TBD gibi bir metin kısaltması gibi görünse de, bundan çok daha fazlasıdır. TTFB, bir kullanıcının tarayıcısının sunucunuzdan ilk veri baytını ne zaman alacağını belirleyen bir metriktir.

Bir web sayfası, tarayıcıları bu verileri alana kadar hiçbir kullanıcı için oluşturulamaz. Ayrıca, web sitenizin belirli bir konumda veya çeşitli ayarlarla ne kadar hızlı yüklenmeye başladığını ölçerek yavaş bir web sitesinde sorun gidermenin bir yoludur.

TTFB üç ana bölümden oluşur:

  1. HTTP isteği göndermek için gereken süre.
  2. Bağlantı zamanı.
  3. Bir web sayfasının ilk baytını almak için gereken süre.

Ağdaki TTFB’nin hesaplanması, yükleme için geçen sürenin ölçülmesinde ağ gecikmesini de içerir. Birçok kişi bu okumayı sunucu hızını test etmenin bir yolu olarak kullanır. Bu işe yarıyor, ama büyük resmin sadece bir parçası.

WordPress gibi bir CMS (içerik yönetim sistemi) ile, sunucunun içerik üretmek için gerekli tüm CMS hesaplamaları yapması gerekir.

PHP hizmeti MySQL veritabanınızı yüklemeli, içeriği almalı, uygun HTML çıktısı için bir hesaplama yapmalı ve son olarak sitenin ziyaretçisine göndermelidir.

Dolayısıyla, geciken bir sisteminiz varsa, bu adımlar zaman alabilir ve bazı oldukça korkunç TTFB sonuçlarını görebilirsiniz. Bu her zaman barındırma sunucunuzun durgun olduğu anlamına gelmez.

TTFB’nizi birçok faktör etkileyebilir. WordPress ile genellikle performansı etkileyebilecek eski eklentiler veya eski temalar.

Kendinize sormanız gereken bir sonraki soru: “TTFB gerçekten bu kadar önemli mi?”

Öncelikle, hızlı yükleme süreleri ve hız SEO için önemlidir (yükleme süresi ile TTFB farklı şeylerdir). Daha hızlı bir web sitesi de dönüşümleri artırabilir.

Ayrıca, Google son birkaç yılda hızı vurgulayan bazı büyük algoritma değişiklikleri yaptı yani evet, TTFB önemlidir. Tabii ki, WordPress web sitenizi daha verimli hale getirmenin tek faktörü değildir. Kaliteli içerik, tasarım, basitlik, konum ve diğer değişkenler sitenizin kalitesini ve sıralamasını etkileyebilir.

TTFB hakkında dikkat edilmesi gereken bir şey, yükleme süreleri ile karıştırılmaması gerektiğidir. Yükleme süresi, belirli bir sayfanın tümünün ne kadar sürede yükleneceği olarak tanımlanır. Bu, tüm CSS, resimler, komut dosyaları ve diğer üçüncü taraf kaynaklar için geçerlidir. Tabii ki bu, yükleme süresinin TTFB’den daha uzun süreceği anlamına gelir. Sonuçta, süreçte bir sunucudan ilk veri baytını bağlamak için gereken zamandan çok daha fazlası var.

Bir bakıma TTFB, büyük resmi görmekten ziyade bir önizlemedir.

Artık TTFB’nin ne olduğunu bildiğimize göre bir sonraki adım ne tür web sitesi hızını hedeflemeniz gerektiğini bilmek.

En son v5 PageSpeed ​​API’sinde, TTFB’nin yalnızca bir başarılı veya başarısız seçeneği vardır. 600 ms’nin üzerindeki her şey başarısız olur ve 600 ms’nin altındaki her şey geçerlidir.

TTFB zamanınızı Sucuri, GTmetrix gibi araçlarla test etmenin birkaç yolu vardır.

Bir rapor çalıştırdığınızı ve TTFB’nizin yavaş olduğunu varsayalım. İlk olarak, buna neyin sebep olduğunun altında yatan sorunu bulmak önemlidir. TTFB’nizin genellikle neden eşit olmadığının arkasında birkaç faktör vardır.

Ana suçlular:

  • Trafik miktarı
  • Web sunucusu yapılandırması
  • Dinamik içerik oluşturma
  • Ağ sorunları
  • Kaynak sunucudaki verimsiz kod
  • Yavaş sorgularla sonuçlanan veritabanı tasarımı
  • Kapasitesine ulaşan bir kaynak sunucu

Gördüğünüz gibi, TTFB’nin hızlanmamasının çeşitli nedenleri var. Bazı nedenler diğerlerine göre daha fazla kontrole sahip olursunuz. Kontrol edemediğiniz bir alan, web sitenizi ziyaret edenlerdir.

Bir ton ziyaretçiye sahip olmak harikadır ancak, bu durum sunucuların baskı altında ezilmesine neden olabilir ve TTFB’niz bir darbe alır. Başka bir örnek dinamik içerik oluşturmadır ancak bu sizin kontrol edebileceğiniz bir alandır. WordPress sayfaları dinamiktir ve istek aldığı zamanla yanıt sunduğu zaman arasında birkaç şey olması gerekir.