Press ESC to close

Instagram’da Pazarlama Giriş

Sosyal medya pazarlama kanallarına gelince, Instagram bir süredir önemli bir oyuncu oldu. Bu özellikle, hevesli takipçileri ve yüksek katılımı olan görsel odaklı bir platforma erişen e-ticaret işletmeleri için geçerlidir.

Son birkaç yılda Instagram, Facebook’a benzer bir oranda büyüdü, gelişti, yıldırım hızında bir hızla yeni özellikler benimsedi ve herkes için daha da değerli oldu.

Bu yazıda, profilinizi nasıl optimize edeceğiniz, ilgi çekici gönderilerin nasıl oluşturulacağı, hem paylaşım hem de Stories içeriğiyle nasıl daha fazla sonuç elde edeceğiniz ve ilerlemenizi nasıl değerlendireceğiniz de dahil olmak üzere Instagram pazarlama için tüm temel bilgileri özetleyeceğiz.

Instagram’ı pazarlama için neden kullanmalıyım?

Instagram, birçok küçük işletmenin pazarlama kampanyalarının temelidir. Markalarla etkileşime girmekten mutlu olan ve genel olarak yüksek katılımla sonuçlanan geniş ve çeşitli bir kitleye sahiptir. Araştırma ve örnek olay incelemeleri, doğrudan satış ve olası satışlara dönüşebileceklerini tespit ederek bu faydaları açıkça göstermiştir.

Bunu bir düşün:

 • Kullanıcıların %80’i Instagram’da en az bir markayı takip ediyor ve bu kullanıcıların %60’ı platform aracılığıyla yeni ürünler veya hizmetler keşfettiklerini söylüyor.
 • Instagram kullanıcılarının en az %30’u instagram’da keşfettikleri ürünleri satın aldı.- En iyi performans gösteren instagram yayınlarının %65’i açıkça ürünlere sahiptir.
 • İnsanlar instagram’daki markaları takip etmekten mutluluk duyuyorlar ve platformda aktif olarak ürünleri keşfediyor ve satın alıyorlar. Bu büyük bir kazanç.
 • Ayrıca dikkat edilmelidir ki Instagram’ın ticareti kucaklamak için gösterdiği çabalar devam ediyor.

Instagram reklamları mükemmel sonuçlar görür ve yüksek katılım sağlar. Instagram’da alışveriş yapmak Instagram satış sürecini kolaylaştırır. 10.000’in üzerinde Instagram takipçisi olan işletme profilleri, doğrudan siteye trafik çekmek için Instagram Hikayelerine ekleyebilecekleri “Yukarı Kaydır” bağlantıları elde eder, aksi takdirde platformda yapılması zor bir şeydir.

Platform, özellikle güçlü bir görsel çekiciliğe sahip ürünleri varsa, tüccarlar ve e-ticaret işletmeleri için daha değerli hale gelmeye devam ediyor.

Instagram profilinizi optimize etme

Çoğu satıcı çevrimiçi profil oluşturma hakkındaki temel bilgileri bilir; iletişim bilgilerinizi doldurmanız, anahtar kelime için optimize edilmiş bir açıklama yapmanız ve logo gibi kolayca tanımlanabilen bir profil resmi seçmeniz gerekir. Bu harika bir başlangıç.

Ancak Instagram, işletme hesaplarını etkileyen birkaç değişiklik yaptı. Sınırlı Instagram profil alanınızdan en iyi şekilde yararlanmak için aşağıdakileri eklemeniz gerekir:

 • Tıklanabilir hashtag’ler. Bunlar artık tıpkı bir yayında yaptığınız gibi # ve ardından istediğiniz ifadeyi girerek profil açıklamanıza eklenebilir. Markalı hashtag’inize odaklanmak çoğu işletme için iyi bir seçimdir.
 • Tıklanabilir profil bağlantıları. Bunu nasıl kullanacağınıza dair birkaç seçenek var, ancak artık kendi Instagram biyografinizdeki diğer kullanıcı profillerine tıklanabilir bağlantılar da ekleyebilirsiniz. Bir kardeş şirket için iki farklı profiliniz varsa, bunu oradaki trafiği yönlendirmek için kullanabilirsiniz. Başka bir tüccarla bir yarışma düzenliyorsanız, yarışmanızda biyografinizle ilgili tartışırken onlara bağlanın. Bu özelliği, markanızla uyumlu olması durumunda kişileri kişisel profilinize göndermek için de kullanabilirsiniz.
 • Öne çıkan hikayeler. Profilinizde Instagram feed’inizin üzerinde listelenecek farklı özellikli kategorilere “süresi dolmuş” hikayeleri eklemenizi sağlar. Bu, profilinizin etli görünmesine yardımcı olur ve UGC veya markanızın hikayesini vurgulayan yayınlar gibi bazı önemli Instagram içeriklerini sergilemenize olanak tanır.

Instagram’da en iyi hangi görüntüler ve videolar işe yarıyor?

Instagram’da sonuç almak istiyorsanız, ne tür yayınların en iyi performansı gösterdiğini bilmeniz gerekir. Her kitle farklı olsa da, bize nereden başlayacağımızla ilgili fikir verebilecek çok sayıda veri toplandı.

Kullanıcıların görmek istedikleri yayın türleri açısından oldukça açıklar. Promosyon yayınlarını, motivasyonel teklifleri, ürün fotoğraflarını, kendin yap ya da eğitici içeriği ve diğer kullanıcılardan paylaşılan görüntüleri (ör. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik) görmekten mutluluk duyarlar. Ayrıca çeşitliliği görmek istiyorlar; yalnızca bir tür gönderiyi çok uzun süre kullanırsanız sıkılır veya rahatsız olurlar.

Videolar kullanıcılarla daha fazla bilgi paylaşabilir, bu da onları değerli kılar, ancak yüksek kaliteli fotoğraflar genellikle ortalama %36 daha fazla ilgi görür. Instagram’da video kullanacaksanız Reels’de bile kısa tutun. Instagram kullanıcıları ağırlıklı olarak mobil kullanıcılardır ve bir seferde on ila on beş saniyeden fazla sürecek gibi görünmemektedir.

Farklı kamera efektlerini de kullanmalısınız, çünkü her bir gönderi için Boomerang’ı kullanarak kullanıcılara baş ağrısı vermek istemezsiniz.

Birçok açıdan, görüntülerin ve videoların estetiği çok daha önemlidir. Ne de olsa Instagram, görsel merkezli bir platform.

Instagram hashtag’lerinden en iyi şekilde nasıl yararlanılır

Hashtag’ler Twitter’da başladı ancak Instagram pazarlamasının vazgeçilmezi. Bir Instagram paylaşımında, biyografisinde veya hikayesinde # sembolünden sonra metin ekleyerek, herhangi bir kelimeyi veya ifadeyi tıklanabilir bir konuya dönüştürebilirsiniz.

Kullanıcılar tıkladığında, bu hashtag ile etiketlenmiş herkese açık yayınlara yönlendirilirler. Belki daha da önemlisi, kullanıcılar artık kendilerini ilgilendiren hashtag’leri de takip edebilir. Bu, hesabı takip etmese bile hashtag’leri kullanan bir içerik akışı sağlar. Kullanıcıların ilgilendikleri içeriği bulmaları ve tüccarların içeriklerinin erişimini genişletmeleri için harika bir yoldur.

Hashtag en iyi uygulamaları:

Hashtag kullanımı, Instagram’daki başarınızı belirleyecek en önemli faktörlerden biridir ancak alışması biraz zor. Neyse ki, aşağıdaki en iyi uygulamalar erişiminizi ve sonuçlarınızı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır:

 • Markalı hashtag’inizi profilinizde listeleyin.
 • Herhangi bir eğlenceli hashtag’i, hashtag listenizin en başında, okunma olasılığı en yüksek olan yerlere yerleştirin.
 • Çok sayıda hashtag kullanın. Sınır, gönderi başına 30 hashtag’dir. Bununla birlikte, çok sayıda vaka çalışması, özellikle de hashtag türlerini çeşitlendirirseniz, her yazı için 8 ila 11 hashtag’in tatlı nokta olacağını bulmuştur.
 • Hashtaglerinizi değiştirin. Her gönderide aynı hashtag’leri kullanmayın. Farklı yayınlar için geçiş yapabileceğiniz hashtag grupları oluşturun. Bu yalnızca farklı kitlelere görünürlüğünüzü artırmakla kalmaz, aynı zamanda hesabınızın Instagram tarafından spam gibi işaretlenmesini de engelleyebilir.
 • Her hashtag’i keşfetmek için zaman ayırın. Bu, hedeflenecek yeni hashtag’leri keşfetmenize yardımcı olur ve ne anlama geldiğini bilmeden yanlışlıkla yasaklanmış bir hashtag kullanmamanıza veya bir konuya atlamamanıza yardımcı olabilir.

Instagram Hikayeleri: Bilmeniz gerekenler

Instagram Hikayeleri, Snapchat’ten ödünç alınan bir eklenti özelliği olarak başladı: 24 saat içinde kaybolan kısa ömürlü fotoğrafları ve videoları takipçilerinizle paylaşmanın bir yolu.

Ancak platformun önemli bir parçası haline geldi. Hikayeler, Hikaye reklamlarına yol açtı ve şimdi Instagram, hikayelerimizin sonsuza dek yaşayabilmesi için bize Öne Çıkanlar alanını verdi. Bunları nasıl kullanacağımıza bir göz atalım.

İşletmeniz için Instagram Hikayelerini kullanmanın bazı yolları

Her biri işletmenize farklı şekillerde fayda sağlayacak Instagram Hikayeleri’nden sonuç almak için kullanabileceğiniz çeşitli stratejiler vardır.

 • Kitleniz tarafından oluşturulan içeriği paylaşın: Hikayeleri, kullanıcı tarafından oluşturulan ve her zaman kalabalık bir içerik sergilemek için kullanabilirsiniz. Instagram takipçileriniz, sitenizde öne çıkarmak için onlara ve içeriklerine yeterince önem verdiğinizi görmeyi sever. Ayrıca, içeriği kendiniz oluşturmak zorunda kalmaz ve güçlü bir sosyal kanıt görevi görür.
 • Kitlenizden içerik edinin: Hikayeler ayrıca birkaç farklı şekilde olabilen UGC’yi elde etmenize yardımcı olabilir. Kullanıcıların en son satın aldıkları resimleri paylaşmaları için harekete geçirici mesajlar verebilirsiniz. Geri bildirim almak ve anında sosyal kanıt oluşturmak için anket etiketlerini de kullanabilirsiniz.
 • Etkinliklerden anları paylaşın: Hikayeleriniz, birkaç hafta uzakta olsun, şu anda veya geçmişte olsun, olayları kapsamak ve tanıtmak için harika bir yerdir. Bu, FOMO’yu kışkırtmanın ve herkese neyi kaçırdıklarını göstermenin harika bir yoludur, bu da marka bilinirliği oluşturabilir ve katılımı artırabilir.
 • Otantik olun: Instagram Hikayeleri feed içeriğinden daha tuhaf, bu yüzden eğlenceli tarafınızı sergilemek için harika bir yer. Mümkün olduğunda sahne arkası içerikler atarak markanızın hikayesini anlatmak için resim ve videolar kullanın.
 • Öne Çıkan Hikayelerin Ömrünü Uzatma: Tarihsel olarak hikayeler, taklit ettikleri Snapchat özelliği gibi 24 saat sonra kaybolacaktı. Instagram, bunun bu içerikte ROI kaybına yol açtığını fark etti ve bize Öne Çıkanlar oluşturma yeteneği verdi. Profil sayfamızda öne çıkan özellikler var ve 24 saatlik ihtişamları geçtikten sonra onlara Hikayeler ekleyebiliriz.

Instagram yarışması nasıl yapılır

Instagram yarışmaları, sosyal ağda ve popüler bir nedenden dolayı özellikle önemli bir stratejidir. Harika sonuçlar verebilirler çünkü herkes bir şey kazanma şansını seviyor.

Instagram yarışması kuralları. Instagram yarışmanıza başlamadan önce Instagram’ın yarışma kurallarına ilişkin hızlı bir tazeleme kursu yapmak iyi bir fikirdir. Özet olarak, şunlar önemlidir:

 • Instagram’ın yarışma ile bağlantılı olduğunu ima edemezsiniz.
 • Kullanıcılardan, bulunmadıkları resimlerde kendilerini veya başkalarını etiketlemelerini isteyemezsiniz.
 • Yaş, uygunluk veya ödül teklifleriyle ilgili kısıtlamalar da dahil olmak üzere yerel yasalara ve gerekliliklere uyarsınız.
 • Girme ve katılma kurallarını açıkça belirtmelisiniz.

Yapabileceğiniz yarışma türleri

Instagram’da çalıştırabileceğiniz sayısız farklı yarışma türü vardır. Her biri kendi benzersiz avantajlarını sunar ve birçok tüccar, maksimum sonuçlar ve ROI için farklı yarışma kavramlarıyla örtüşecektir.

Yapabileceğiniz farklı yarışma türleri şunlardır:

 • Yorumlarda bir arkadaşı etiketleyin: Bu, yeni takipçilerinizin teorik olarak işletmenizle ilgilenebilecek arkadaşlarına çekilmesini sağlamak için tasarlanmıştır. Her marka için değil, kullanıcılar için kolaydır ve çok az çaba gerektirir. Aynı zamanda nişanlanmada size büyük bir darbe verecektir.
 • Bizi takip edin: Bu, kullanıcıların tek gereksinimi olmak yerine genellikle yarışma katılımının bir parçasıdır, ancak çoğu satıcı için genellikle altta yatan bir hedeftir. Sonuçta, bir kerelik bir yorum kötü değildir, ancak uzun vadeli takip daha iyidir.
 • Yorum bırakın: Bu yarışmalar altyazı yarışmaları şeklinde olabilir veya kullanıcılardan fikirlerini bırakmaları veya deneyimlerini paylaşmaları istenebilir. Bu yarışmaların izlenmesi son derece kolaydır ve giriş engeli düşük olduğundan, çok sayıda katılım elde etme olasılığınız yüksektir.
 • Fotoğraf yarışmaları: Belki de en zorlu kullanıcı zamanı, bu yarışmalar da en yüksek ödülleri verir (ve dolayısıyla en çekici ödülleri gerektirir). Kullanıcıların, yerel olarak bir yarışma hashtag’ine eklenmiş veya yarışma yazılımı aracılığıyla orijinal bir fotoğraf veya video göndermelerini gerektirir. Daha sonra kendi profilinizde kullanabileceğiniz en değerli UGC’yi sağlarlar.

Yarışma yazılımı: Satıcılar bunu kullanmalı mı?

Yarışmanıza başlamadan önce, yarışma yazılımını kullanmak isteyip istemediğinize karar verin. Kullanmanın hem artıları hem de eksileri vardır.

Yarışma yazılımı kullanmak paraya mal olacaktır (genellikle ayda 30–50 dolar civarında bir yerde) ve açılış sayfaları oluşturmanız gerektiğinden bir araya getirilmesi daha fazla zaman alacaktır. Bu genellikle yarışmanızın Instagram’da doğal olarak “yaşamayacağı” anlamına gelir; kullanıcılar doğrudan tek bir yayına yorum yapamaz, profilinizdeki bağlantıyı tıklayıp oraya girmeleri gerekir.

Bununla birlikte, yarışma yazılımını kullanmanın büyük avantajları vardır. Bir kazanan seçmeyi çok daha kolay hale getiren katılımcıları ve girdilerini izlemek çok daha kolaydır. İsterseniz bazı yarışma programları sizin için rastgele bir kazanan bile seçebilir. Yarışmanızın hedefleri nasıl ölçtüğünü görmek için çoğu zaman gerçek zamanlı olarak mükemmel analizler bile alabilirsiniz.

Yarışma yazılımı kullanıyorsanız çok daha fazla esneklik var. Yarışmaya oylama bileşeni eklemek ister misiniz? Şimdi yapabilirsin. Güvenli yarışma açılış sayfası sayesinde kullanıcıların telefon numaraları veya e-posta adresleri gibi gerçek olası satış bilgilerini de alabilirsiniz. Bu, olası satışları genişletmek veya daha sonra reklamlarla yeniden hedeflemek için kullanılabilecek gerçek, ölçülebilir olası satış bilgileri verir.

Instagram Analytics: Bilmeniz gereken her şey

Instagram, platformdaki performansınız hakkında size bol miktarda bilgi verebilecek kendi yerel analiz araçlarına sahiptir.

Instagram Analytics’iniz altında, aşağıdaki gibi önemli performans verilerini görebileceksiniz:

 • Toplam profil ziyareti sayısı
 • Toplam web sitesi tıklama sayısı
 • Toplam erişim (yayınlarınızı gören benzersiz hesapların sayısı)
 • Toplam gösterim (yayınlarınızın toplam görüntülenme sayısı)
 • Etkileşim ve gösterimler dahil olmak üzere her gönderinin performansı
 • Hikayelerinizdeki toplam görüntüleme sayısı

Ayrıca, aşağıdakiler de dahil olmak üzere kitlenizle ilgili önemli bilgileri görebileceksiniz:

 • Takipçi sayısı ve son büyüme trendleri
 • Cinsiyet ve yaş dağılımı
 • Nerede yaşıyorlar
 • En yoğun yayınlama sürelerini belirlemenize yardımcı olabilecek gün ve saatlere ayrılmış takipçi etkinliği

Bu analizler Facebook’un Trendleri kadar karmaşık olmasa da, yine de bize platformda nasıl bir ilerleme kaydedildiği hakkında birçok bilgi veriyor. Gösterimlerimizin, erişimimizin ve katılımımızın aydan aya nasıl arttığını veya azaldığını ve giderek artan veya daralan bir takipçi sayımına nasıl ayak uyduğunu görebiliriz.