Press ESC to close

Kendi Nişinizi Bulun

Niş bir pazar oluşturmak ve kendinizi belirli bir kitle için bir marka olarak konumlandırmak, yalnızca rakipler üzerinde güvenilirliğinizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda benzersiz değer teklifinizden içerik pazarlamanıza kadar daha odaklanmış bir iş ile sonuçlanır.

Hiç her şeyin ehli, hiçbir şeyin ustası ifadesini duydunuz mu? Bu, bir kişinin her şeyi düzgün bir şekilde yapabileceği anlamına gelirken, bir uzman bir şeyi son derece iyi yapacağını anlatmaktadır. Aynı şey çevrimiçi satış yaparken de geçerlidir.

İlk ürün fikrinizi düşünmeye çalışıyorsanız, bir niş başlamak için harika bir yerdir. Takip edebileceğiniz sayısız niş vardır. Buradaki anahtar, ustalaşabileceğiniz ve uygun bir müşteri kitlesine sahip olabileceğiniz bir niş pazar tanımlamaktır.

Niş pazar tam olarak nedir?

Niş pazar, daha büyük bir pazarın, kendi benzersiz ihtiyaçları, tercihleri ​​veya kimliğiyle tanımlanabilir ve bu da onu genel olarak pazardan farklı kılar.

Örneğin, pazarda kadın ayakkabıları için birçok farklı segment veya niş vardır. Vegan kadınlar için ayakkabı, artı büyüklükteki kadınlar için ayakkabı, hemşireler için ayakkabı niş bir pazar olacaktır. Bunların hepsi kadın ayakkabısı için daha büyük pazardaki niş pazarlardır.

Neredeyse her pazar, bileşenlerinin özel ihtiyaçları ve tercihleri ​​ile daha da rafine edilebilir veya bölünebilir. Bir niş tanımlamanın en yaygın yollarından bazıları şunlara dayanmaktadır:

 • Fiyat (lüks, orta, indirim)
 • Demografi (cinsiyet, yaş, gelir düzeyi, eğitim düzeyi)
 • Kalite seviyesi (premium, el yapımı, ekonomik)
 • Psikografi (değerler, ilgi alanları, tutumlar)
 • Coğrafya (belirli bir ülke, şehir veya hatta mahalle sakinleri)

Bir niş üzerinde odaklanmayı seçmek, belirli bir müşteri tabanına daha büyük pazarı hedefleyen rakiplerden daha iyi hizmet vermek için stratejik bir iş kararıdır.

Niş pazar örnekleri

Zaten akılda olan belirli trend ürün fikirleriniz olsa da, bir niş pazardan başlayıp piyasaya uygun olası ürünleri bulmak için ayrıntılara inerek başarı şansınızı artırabilirsiniz.

Bu niş ve ürün fikirleri listesinin basitçe niş bir pazar aramaya başlayabileceğiniz bir yer olduğunu unutmayın; her zaman tamamen farklı bir yöne gidebilir veya her kategoride diğer niş fırsatları bulabilirsiniz.

Bilinçli tüketiciler

Sürdürülebilirlik, tüketiciler arasında popüler bir konu haline geldi. Neilson tarafından yapılan bir ankete göre, ABD’li tüketicilerin %48’i çevre üzerindeki etkilerini azaltmak için tüketim alışkanlıklarını “kesinlikle” veya “muhtemelen değiştireceklerini” söylüyor.

Bilinçli tüketicinin yükselişi, geleneksel ürünlerin vegan, çevre dostu ve zulümsüz varyasyonlarının yolunu açtı. Kitle pazarı tarafından sıkça satın alınan bir ürün varsa, muhtemelen daha yeşil bir alternatifi kucaklayacak bilinçli tüketicilerin bir nişi vardır.

Geçmişte, bu niş pazara itiraz etmek isteyen şirketler, gelirin bir kısmını bir derneğe bağışlayabilir, ancak şimdi çoğu tüketici ürünlerin nasıl tedarik edildiğini ve üretildiğini önemsiyor.

Evcil Hayvan sahipleri

Sadece ABD’deki evcil hayvan endüstrisi için toplam harcamalar 2019’da yaklaşık 75,38 milyar dolar.

Çoğu insan balık, köpek veya kedi sahibi olsa da, her biri kendi potansiyel fırsatlarına sahip atlar, kertenkeleler, kaplumbağalar ve hatta tavuklar gibi benzersiz evcil hayvanlar da vardır.

Evcil hayvan sahipleri için daha fazla niş ürün fikri

 • Evde olmadığınızda evcil hayvanları izlemek ve etkileşimde bulunmak için evcil hayvan kameraları
 • GPS hayvan takibi
 • Evcil hayvanların fotoğraflarına sahip kişiselleştirilmiş ürünler
 • Organik evcil hayvan gıdaları ve ikramları
 • Evcil hayvan aksesuarları ve giysileri

Gezginler

Seyahat endüstrisindeki çevrimiçi satışlar 2019’da % 10’dan fazla artmış ve bu da 694,41 milyar dolar etmektedir. Son otuz yıl boyunca azalan hava yolculuğu maliyetiyle birleştiğinde, daha hareketli bir tüketici, sık sık iş seyahatinden uzak işçiye kadar büyük bir kitle nişinizin alanına girebilir.

Tüketicilerin seyahate yaklaşma şekli bile gelişiyor, aslında gezginler daha çevreye duyarlı hale geliyor. Booking.com’a göre, yarıdan fazlası sürdürülebilir seçenekler aramaktadır ancak bunları bulmakta güçlük çekmektedir.

Bu boşluk, markaların trendlere ayak uydurması ve sürdürülebilir ürünler aracılığıyla çevre dostu girişimleri desteklemesi için büyük bir fırsat sunuyor ve gezginler sadece yeşil seçeneklerden daha fazlasını arıyor. Ayrıca otantik yerel deneyimler, rahatlık ve uzun vadeli geziler aramaktalar.

Oyuncular

Oyuncular çeşitli alt kümeleri içeren tümünü yakalama terimidir: mobil oyuncular, PC oyuncuları, konsol oyuncuları, masa üstü oyuncular diye liste uzayıp gidiyor. Dünya genelinde 2.3 milyardan fazla aktif oyuncu var ve neredeyse yarısı hobilerine para harcıyor buda 2018’de 137,9 milyar dolar değerinde bir sektöre denk geliyor.

Özellikle mobil oyun, pazarın %91’ini oluşturuyor. Ayrıca, pazara her zamankinden daha fazla kadın giriyor ve bu herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermiyor.

Bu kategoride, popüler türlere veya konsollara dayalı olarak niş de yapabilirsiniz.

Oyuncular için daha fazla niş ürün fikri

 • Uzun oyun oturumları için ergonomik ürünler (kontrolörler, sandalyeler, mavi ışık engelleyici gözlükler)
 • Konsolları, denetleyicileri vb. kişiselleştirmek için çıkartmalar
 • Oyuncu kültürünün yönlerini gösteren tişörtler
 • Mobil oyuncular için aksesuarlar

Uzak çalışanlar

Uzak işçilerin yükselişi büyük ölçüde iki etkiye bağlıdır: daha fazla serbest çalışan kişi ve daha fazla şirket dağınık ekip fikrine açık olmaya başladı.

Bunun için birçok nedeni vardır. Birincisi, çalışanların uzaktan çalışmasına izin vermek iş tatmini ve verimliliği arttırır. Diğeri serbest meslek yoluna gidenler tipik olarak daha fazla özgürlük ve daha iyi bir iş-yaşam uyumu arıyorlar.

Bu uzak çalışanların motivasyonlarını ve yaşam tarzlarını göz önünde bulundurmak, onlara yardımcı olacak ürün fikirlerini ve hedeflerine ulaşmak için onları istihdam eden şirketleri belirlemenize yardımcı olabilir.

Uzak çalışanlar için daha fazla niş ürün fikri

 • Masa oyuncakları / dekorasyonları
 • Ev ofis için dekor
 • Cafe çalışma oturumlarını sevenler için dizüstü bilgisayar aksesuarları

Yerel Pazar

Dünyanın en büyük markaları bile hedefli kampanyalar yoluyla yerel pazarlama yaklaşımlarını benimsiyor. Ancak yalnızca çevrimiçi satış yapıyorsanız, yerel bir varlık oluşturmak zor olabilir.

Neyse ki, e-ticaret satıcılarının şehirlerine veya ülkelerine niş bir pazar olarak bakarak harekete geçmenin yolları var.

Kendi niş pazarlarınızı nasıl bulabilirsiniz?

Bir niş pazar ve satmak için ürün arayan hem yeni hem de yerleşik e-ticaret girişimcileri için, önce daha büyük pazara bir genel bakış oluşturmanız ve oradan ayrıntıya inmeniz gerekir. Nişiniz bu pazarın bir alt kümesi olacak ve aşağıdakilerden her şeyi tanımlamaya yardımcı olacaktır:

 • Pazarınızın ihtiyaçlarına yönelik ürün özellikleri
 • Ürünleriniz için fiyat aralığı
 • Üretim kalitesi
 • Konumlandırmanız / markanız
 • Pazarlama stratejiniz

Bir niş seçmek çevrimiçi olsun yada olmasın her şirket için rekabetçi bir avantaj sağlar. Çevrimiçi mağazanızı kalabalık bir ürün kategorisinde veya pazarda başlatmaya çalışırsanız, belirlenen rekabete karşı zorlu bir yokuş yukarı mücadele edeceksiniz. Bir niş üzerine odaklanmak, mutlaka farklı ürünler satarak değil, pazarın belirli bir bölümüne odaklanarak rekabet etmenize yardımcı olur.

Basit Google aramalarından, bir zihin haritası oluşturmaya yada büyük nişleri ortaya çıkarmaya yardımcı olacak anahtar kelime araştırmalarına kadar, olası nişlerin bir listesini oluşturmanın ve ürün fikirlerini bulmanın birçok yolu vardır.