Press ESC to close

Renk Psikolojisi

Favori renginiz nedir? Bir kişi hakkında en sevdiği renge göre çok şey anlatabilir ve ayrıca kullandığı renklere göre bir çevrimiçi mağaza hakkında çok şey söyleyebilirsiniz.

Pek çok girişimci, web sitelerinde kullandıkları çeşitli renklerin müşterilerinin ruh hali üzerinde önemli bir etkisi olabileceğini bilmiyor. Doğru renk karışımını elde etmek, tekrar eden bir müşteri ile tek seferlik kısa bir ziyaretçi arasındaki fark anlamına gelebilir.

Seoul International Color Expo tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, insanların %92’sinden fazlası, renklerin ürün satın alırken ayrılmaz bir rol oynadığını söyledi. İster inanın ister inanmayın, sadece %6’sı dokunma duyularının önemli bir rol oynadığını söylerken, koku ve işitme insanların oylarının küçük bir bölümünü oluşturduğunu söyledi — tabii ki koku veya müzik satın almıyorlarsa.

Renk Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen daha fazla araştırma, müşterilerin bilinçaltında insanları, çevreyi ve ürünü ilk görüntülemeden sonraki ilk iki dakika içinde yargıladıklarını gösterdi. En önemlisi,%60 ila %90, yalnızca renge dayalı bir değerlendirme yapıyor. Bu nedenle, akıllı bir e-ticaret renk paletiyle müşterinin dikkatini çekmenin e-ticaret başarısının ayrılmaz bir parçası olduğunu söylemeye gerek yok.

İşte yaygın olarak kullanılan on bir renge ve bunların çevrimiçi müşteriler üzerindeki etkisine kısa bir bakış.

Kahverengi

Kahverengi, alışveriş yapanlar için oldukça güven verici olan güçlü ve güvenilir bir renktir. Bir güven havası verir ve doğru miktarlarda kullanılırsa potansiyel bir müşteriyi dönüştürmeye yardımcı olabilir.

Turuncu

Turuncu hırs ve enerjik sıcaklık yayar. Aynı zamanda tutku, özgünlük ve yeni başlangıçları temsil eder. Turuncu mavinin soğuk tonlarıyla eşleştirildiğinde pozitif ve heyecan verici bir hava verebilir.

Sarı

Sarı, müşterilerin dikkatini gerçekten çekebilecek neşeli ve eğlenceli bir renktir. Ancak aşırı sarı kullanımı müşterileri kapatabileceğinden ölçülü kullanılmalıdır.

Yeşil

Yeşilin doğal ve organik bir aurası vardır, bu yüzden göze çok hoş geldiği düşünülmektedir. Müşteriler yeşili gördüklerinde, genellikle rengi pozitiflik, rahatlama, güvenlik ve uyumla ilişkilendirirler.

Pembe

Pembe genellikle kadınlıkla ilişkilendirilse de, iyi kalplilik, romantizm ve sevgiyi yaydığı için erkeklere de hitap edebilir. Pembenin yatıştırıcı bir etkisi vardır, bu nedenle siyah, turuncu ve kırmızı gibi daha agresif renkleri dengelemek için kullanılabilir.

Kırmızı

Kırmızı, alışveriş yapanların en derin, en ilkel duygularına ulaşıyor. Kırmızı genellikle sevgi, yaşam ve güven ile ilişkilendirildiğinden, doğru kullanıldığında potansiyel alıcıları ömür boyu müşterilere dönüştürebilir. Ancak dikkat edin, bir web sayfasında çok fazla kırmızı olması görsel olarak bunaltıcı olabilir.

Beyaz

Beyaz saflık, bütünlük ve netlik yayar ve çoğu web sayfası için gereklidir. Müşterilerin kendilerini köşeye sıkışmış hissetmemeleri için içeriğinizin etrafına her zaman boş beyaz alan ekleyin.

Mor

Mor uzun zamandır telif hakkı, güç ve refah ile ilişkilendirilmiştir. Bu rengin akıllıca kullanılması, müşterinin olumlu bir satın alma yapmasına yardımcı olabilir.

Mavi

Mavi, güven, barış ve üretkenlik duyguları taşır. Mavi, web’deki en yaygın renklerden biri olmasına rağmen, web sayfanız ağırlama endüstrisiyle, özellikle de restoranlarla ilgiliyse, mavinin iştahı azalttığı söylendiği için kaçınılmalıdır.

Gri

Gri genellikle ciddiyet ve muhafazakar bir zihniyetle bağlantılıdır. Doğru gri tonları, turuncu, kırmızı ve koyu mavi gibi diğer daha canlı renkler için harika bir fon görevi görebilir.

Siyah

Siyah, güç ve egemenlik ile ilişkilidir. E-ticarette kullanıldığında potansiyel müşterilere kendinden emin bir mesaj gönderir. Aşırı kullanım, yumuşak ve kasvetli bir ortam yaratabilir, bu nedenle diğer sakin renklerle birlikte ölçülü olarak kullanılmalıdır.