Press ESC to close

Sitenizin Sayfa Sıralamasını Nasıl İyileştirebilirsiniz?

İnternet sayfalarının sayısı arttıkça sayfa sıralaması da büyük bir rekabete dönüşüyor. Aynı konuda binlerce web sayfası var ve kişiler arama yaptıklarında sizin siteniz ilk sayfada bile görüntülenmeyebilir. Peki, bu sayfa sıralaması rastgele mi yoksa web sayfası sahipleri sıralamayı çeşitli çalışmalarla artırabilir mi? Unutmayın ki sayfanızın daha yukarılarda görülmesi tamamen sayfanın tıklanma ve ulaşılabilir olmasına bağlı.

Sayfanız ünlendikçe arama sonuçlarında daha ön sayfalarda görülecek ve ön sayfalarda göründükçe de tıklanma oranı artacaktır. Bu birbirini tetikleyen iki pozitif özellikten faydalanmak için yapmanız gereken web sayfanızı kurduktan sonra bırakıp kimlerin tıkladığını izlemek değil çalışmalara deva etmek. Tanınmanızı artırmak için yaptığınız her çalışma sizi daha önlere getirecektir.

Sayfa Sıralamasını İyileştirmek İçin Faydalı İpuçları

Sizlere web sayfanızın sayfa sıralamasını daha önlere taşıyabilmeniz için bir takım ipuçları vereceğiz. Bu ipuçları

  • Sosyal medyada sitenizi paylaşmak
  • Düzenli makale paylaşımı yapmak
  • Farklı makalelere yorum yapmak
  • Sitenizin linkini farklı site ve platformlarda paylaşmak
  • Çeşitli reklam kampanyaları yapmak
  • Doğru anahtar kelime seçimi yapmak

Bu ipuçlarını biraz açacak olursak örneğin sosyal medyada sitenizi paylaşmak demek birçok sosyal medya kullanıcısına aynı anda ulaşmanız anlamına gelir. Kendinize sosyal medya üzerinden bir hesap oluşturup bu hesapta çeşitli kampanyalar çekilişler duyurabilir paylaşımlar yapabilirsiniz. Sosyal medyada artan takipçileriniz sizin ücretsiz reklam kaynağınızdır. Artan her takipçi sitenizin de tıklanma oranını artırır.

Düzenli makale paylaşımı yapmak internet üzerinde güncel içerik arayan birçok kişinin size tesadüfen ulaşmasına ve sitenizi tanımasına yol açar. Aynı şekilde makalelerinizde ve reklamlarınızda kullandığınız anahtarların seçimi de önemlidir. Kullanıcıların ara yaptıkları anahtarları kullanırsanız ulaşılabilirliğiniz çok daha kolay olur.

Sitenizin linkini farklı platformlarda paylaşmak, benzer konuları ve ürünleri farklı sitelerde arayan kişilerin sizin sitenize bir tıklama ile geçmesini sağlar. Doğru platformlarda sitenizin linkini bulundurabilirseniz tıklanma oranınız ciddi anlamda artacaktır.

Reklam yapmakta sitelerin tanınması açısından en önemli kriterlerden biridir. Sosyal medyalara, arama motorlarında, kişiler aracılığıyla yaptığınız her reklam aynı anda binlerce kişiye ulaşmanızı sağlar. Reklamlara ek olarak kampanya ve indirim duyurularınızda insanların sitenize ilgi göstermesini sağlar.

Size tanınan bir web sayfası olmanın yollarından bahsettik. Eğer web sayfanız için düzenli bir çalışma gösterirseniz sayfa sıralaması sizin için bir sorun olmaktan çıkacaktır.