Press ESC to close

WordPress Siteniz Neden Yavaş?

WordPress’in neden yavaş olduğunu anlamak zor olabilir. Bir WordPress sitesi, web sunucusundan ve ilgili ayarlardan çeşitli temalara ve eklentilere kadar birçok bölümden oluşur. Ayrıca resimler, videolar ve yerleştirmeler gibi optimize edilmemiş içerikten de kaynaklanabilir.

Ancak performans sorununa neyin neden olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Sorunun ne olduğunu hemen söylemek zor — birden çok olasılık var ve bu gönderide hepsini inceleyeceğiz.

WordPress Siteniz Neden Yavaş?

Bazı web geliştiricileri, yavaş olduğunu öne sürerek WordPress’i tamamen reddediyor. Daha önce durum böyle olsa da, bir süredir doğru bir ifade değil. Birçok büyük marka bugün sitelerini barındırmak için WordPress kullanıyor. Ancak, birçok faktör WordPress sitenizin performansını etkileyebilir. En yaygın olanlardan bazıları şunlardır:

  • Sitenizin web barındırma sağlayıcısı
  • Sunucu tarafı optimizasyonları (PHP versiyonu, önbelleğe alma, sıkıştırma vb.)
  • Yavaş WordPress temaları
  • Yavaş WordPress eklentileri
  • Optimize edilmemiş içerik (çoğunlukla resimler)
  • Çok fazla harici HTTP isteği
  • İçeriği sunmak için özel bir kaynak kullanmamak (CDN, video barındırma vb.)

Web barındırma sağlayıcınız tarafından uygulanan uygun sunucu optimizasyonlarının yanı sıra, sitenizin süper hızlı olmasını sağlamak için ilgilenebileceğiniz birçok optimizasyon vardır, ancak önce sitenizi neyin yavaşlattığını bulalım.

Web sitenizde testler yapmak, sitenizi neyin yavaşlattığını belirlemenin harika bir yoludur — ister web barındırma sağlayıcınız, ister web sitesinin kendisi veya her ikisi. Çalıştırabileceğiniz bazı web sitesi testlerini gözden geçirelim.

1.Adım: Sayfa Yükleme Hızı Testlerini Çalıştırın

Siteniz ne kadar hızlı yükleniyor? Yüklemesi iki saniyeden uzun süren herhangi bir web sayfası, kullanıcı deneyimi için iyi değildir. İdeal olarak, 1 saniyenin altındaki yükleme sürelerini hedeflemelisiniz — aradaki herhangi bir şey iyidir, ancak her zaman onu daha da optimize etmeye çalışmalısınız.

Bu amaçla farklı web sitesi hız testi araçlarını kullanabilirsiniz — GTmetrix, Pingdom Tools, Google PageSpeed Insights ve WebPageTest’in hepsi sağlam seçeneklerdir. Biz bu adımı göstermek için GTmetrix kullanacağız.

Öncelikle, GTmetrix‘i çalıştıralım ve bir web sayfasını test edelim. Daha iyi sonuçlar için size (veya sitenizin ziyaretçilerine) en yakın sunucu konumunu seçin (İpucu: daha fazla sunucu konumu seçeneği için ücretsiz bir GTmetrix hesabına kaydolun).

Burada, çoğu kullanıcının ziyaret edeceği WordPress sitenizin ana sayfasını test etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca, ana sayfa çok fazla içeriğe sahiptir, bu nedenle test için idealdir.

Test tamamlandığında, bir GTmetrix performans raporu görürsünüz. GTmetrix, bir web sayfasını birçok metriğe göre derecelendirir. Ayrıca, test sırasında sayfanın nasıl yüklendiğine dair görsel bir zaman çizelgesi sağlar. Ayrıntılı olarak anlamak için aşağı kaydırmanız gerekecek.

Özet sekmesi, sitenizin performansını etkileyen tüm önemli sorunları vurgular. En büyük sorunlardan birisi genellikle sunucunun yanıt süresidir. Neredeyse her zaman, barındırma planınızı yükseltmeyi veya daha iyi bir barındırmaya geçmeyi düşünmeyi gerektirir. Ancak, hemen bu sonuca varmadan önce, diğer tüm sorunları çözüp bunu tekrar gözden geçirmek daha iyidir.

Performans sekmesine tıklamak, size tarayıcı ve Lighthouse Performansı tarafından bildirilen daha fazla ölçüm sunacaktır. Raporun Yapı ve Waterfall sekmelerine gitmek size daha da fazla fikir verecektir.

2. Adım: Web Sitesini Test Edin

Web sitenizi bir yük testine tabi tutmak, gerçek dünyada ne kadar hızlı olduğu hakkında yeni bilgiler ortaya çıkaracaktır. Bunun için, sisteminizde yerel olarak çalışabilen ücretsiz ve açık kaynaklı bir yük testi aracı olan k6‘yı kullanacağız.

Ücretsiz k6 sürümünü kullanmak, bazı komut satırı bilgisi gerektirir, ancak bir kez çalıştırdığınızda oldukça güçlüdür. (Not: Alternatif olarak, k6’nın birinci sınıf bulut çözümünü veya Loader.io gibi daha basit bir bulut tabanlı yük testi aracını kullanabilirsiniz)

Fantastik k6 Reporter uzantısıyla birleştiğinde, bir yük testi çalıştırabilir ve HTML’de kesin sonuçlar alabilirsiniz.

3. Adım: WordPress Temalarınızı ve Eklentilerinizi İnceleyin

WordPress sitenizin temasını ve eklentilerini test etmek, önemli performans sorunlarını keşfetmede bir sonraki büyük adım olmalıdır. Burada çok fazla çeşitlilik var — genellikle bazı temaların ve eklentilerin diğerlerinden daha iyi optimize edildiğini göreceksiniz.

Daha önce hız testi bölümünde, raporlarda sorunlu temaları veya eklentileri tespit etmeyi tartışmıştık. Ancak bunu yapmanın başka bir doğrudan yolu daha var — her seferinde temalardan veya eklentilerden birini devre dışı bırakın ve sitenin nasıl performans gösterdiğini görün (hız testinde, yük testinde veya her ikisinde).

Performans sorunu devam ederse bir temayı veya eklentiyi daha devre dışı bırakın ve testleri yeniden çalıştırın. İyi bilenmiş bir web dedektifi olarak, suçluları bulana kadar bunu yapmaya devam edin.

Ancak, bu yaklaşım aktif siteler için uygun değildir. Bir hazırlama sitesine sahip olmak burada gerçekten yardımcı oluyor. Belirli özellikleri ekleyerek, değiştirerek veya kaldırarak aktif sitenizin çeşitli yinelemelerini test etmek için kullanabilirsiniz.

Çoğu web barındırma sağlayıcısı, özellikle ucuz paylaşımlı barındırma planları, bu özelliği varsayılan olarak sağlamaz. Bu nedenle, hazırlama sitesini manuel olarak kurmanız veya bir WordPress eklentisi kullanmanız gerekecek.

4. Adım: Bir Uygulama Performansı İzleme (APM) Aracı kullanın

Hız ve yük testi araçlarıyla birleştirilmiş bir APM aracı, web sitenizin teşhis yeteneklerini güçlendirebilir.

Bir hazırlama sitesi kurmak ve hangi eklentinin veya temanın tek tek devre dışı bırakılacağını tahmin etmek yerine, yetkin bir APM aracı, sitenizde herhangi bir değişiklik yapmadan yavaş performansın kaynağını belirlemenize yardımcı olabilir. Yavaş işlemleri, veritabanı sorgularını, harici istekleri, WordPress kancalarını, eklentileri vb. izler ve analiz eder.

Tipik olarak, bir APM aracı kullanmak yeni başlayanlar için uygun değildir. Uzman geliştiricilerin bile onu verimli bir şekilde nasıl kullanacakları konusunda biraz eğitime ihtiyaçları vardır. Artı, çoğu çalıştırmak için bir lisans gerektirdiğinden, her zaman ek maliyet faktörü vardır.

Hangi eklentinin, temanın veya görselin performans darboğazı olduğunu bilmek başarılı bir başlangıçtır. Ardından, site performansını artırmak ve sayfa yükleme sürelerini azaltmak için uygun işlemleri yapabilirsiniz.