Press ESC to close

WordPres Siteniz Neden Yavaşlar, Nasıl Düzeltilir?

Yavaş web siteleri trafik ve gelir kaybına yol açar. Pingdom’a göre, yükleme süreleri hemen çıkma oranı ile doğrudan ilişkilidir.

Giderek daha fazla kişi internet’e, genellikle daha az güvenilir internet bağlantılarına sahip mobil cihazlarda göz atıyor. Web sitenizin yükleme süresi uzunsa, bu kullanıcılara erişmekte zorluk yaşarsınız.

Kullanıcıların sizi nasıl bulduğuna ve hangi cihazları kullandıklarına bakılmaksızın, web sitenizin yükleme süresini mümkün olduğunca düşük tutmanın bir dezavantajı yoktur.

Hız testi

Yükleme süresini etkileyen birçok faktör olduğundan, en büyük katkıda bulunanları belirlemek için testler yaparak başlayın. Popüler araçlardan biri, Google’ın PageSpeed ve Yahoo’nun Yslow olmak üzere iki eşzamanlı test gerçekleştiren GTmetrix’tir. Her biri size bir harf notu ve bir yüzde notu verir.

Siteniz hakkında önemli bilgiler sağlayan, Sayfa Ayrıntıları bölümünü kontrol ederek başlayın. “Tam Yüklenme Süresi”, bir sayfanın bir kullanıcının tarayıcısına tamamen yüklenmesi için geçen süreyi belirtir. Resmi bir bilgi olmasa da, iki saniyenin altındaki bir yükleme süresi için çaba göstermelisiniz.

Web sunucunuzun ziyaretçilerinize yakın olması yükleme süresini etkileyebileceğinden, sitenizin çoğuna olabildiğince yakın barındırılmasını tercih etmelisiniz.

Toplam Sayfa Boyutu, mükemmel bir performans göstergesidir. GTmetrix’e göre, ortalama toplam sayfa boyutu 3.25 MB’dir. Sizinki önemli ölçüde yüksekse, sorunları gösterebilir. Ancak, her web sitesi farklıdır, bu nedenle bunu sitenizin amacı ve sayfa içeriği bağlamında düşünün.

İstekler değeri, istemciden (siz) sunucuya (web sitenize) yapılan HTTP isteklerinin sayısıdır. Gerçekte, her istek indirilecek bir dosyadır — HTML, CSS, JavaScript veya resim. Her isteğin işlenmesi zaman alır, bu nedenle, genel olarak, bu sayının mümkün olduğunca düşük olmasını istersiniz; GTmetrix’e göre sayfa başına ortalama istek sayısı 91’dir.

Site isteklerinin sayısını azaltmak isterseniz, CSS ve JS dosyalarını birleştirebilirsiniz. WordPress.org, sizin için bununla ilgilenebilecek çeşitli eklenti seçenekleri sunar.

Sayfa Hızı ve Yslow sonuçları birçok yararlı ayrıntı sunar, ancak oldukça teknik olabilir. Size en büyük çabayı en az çabayla sağlayan sitenizi hızlandırmanın basit yollarını göstereceğiz.

Resimlerle başlayın

Herhangi bir performans optimizasyonu çalışmasında temel konularla başlayın. Görüntüler genellikle yavaş bir web sitesine en büyük katkıda bulunurlar. Web sitenizde herhangi bir görsel varsa, dosya boyutlarını azaltmak için yapabileceğiniz muhtemelen iyileştirmeler vardır:

  • Resimlerinizi sıkıştırın. Görüntüler ya kayıpsız bir şekilde sıkıştırılabilir (yani görüntü kalitesinde bir azalma olmaz) ya da kayıplı sıkıştırılmış (görüntü kalitesini düşürür) olabilir. Netlikte belirgin bir kayıp fark etmeden bir görüntüyü ne kadar sıkıştırabileceğinize şaşırabilirsiniz.
  • İhtiyacınızdan daha büyük bir resim dosyası yüklemeyin. Düzeninizde 300 piksel genişliğinde bir resim kullanılıyorsa, 1200 piksel genişliğinde bir resim yüklemeyin.
  • Doğru biçimi kullanın. Basit simgeler SVG’ler olmalı, şeffaflık gerektiren her şey PNG’ler ve diğer fotoğraflar JPEG olmalıdır.

Video ve ses

Video ve ses, web sitesi ziyaretçileriyle bağlantı kurmanın harika yoludur. Ne yazık ki, bir bedeli var: dosyalar daha büyüktür ve yüklenmesi daha uzun sürüyor. Medyanız üzerinde gelişmiş kontrol istemiyorsanız, video ve sesi harici olarak barındırmayı düşünün. Farklı özellikler ve fiyatlandırma ile çeşitli hizmetler mevcuttur. Site dışında video ve ses barındırmak da bant genişliği tüketiminden tasarruf ederek sitenizin barındırma maliyetlerini düşürebilir.

Yetersiz barındırma

Özel ihtiyaçlarınız için doğru barındırma sağlayıcısını seçmek önemlidir. Dikkate alınması gereken birkaç faktör:

  • Kitleniz nerede? Web siteniz, sunucunuza daha yakın olan kullanıcılar için daha hızlı yüklenir. Hedef kitlenizin yakınında sunucuları olan bir yer seçin.
  • Paylaşılan hosting mi, bulut mu yoksa dedicated mi? Paylaşılan barındırma, sunucuları yüzlerce veya binlerce web sitesi arasında böler ve genellikle en ekonomik seçenektir. Trafiği az olan siteler için genellikle uygundur. Bulut barındırma, son birkaç yılda çok popüler hale geldi ve seçtiğiniz plana özel garantili kaynaklar ve kolaylıkla ölçeklendirme yeteneği sağlar. Ani bir ani yükselişiniz varsa bu harikadır. Özel sunucu, tüm sunucu kaynaklarının yanı sıra HDD, CPU, RAM, bant genişliği ve daha fazlasıdır. Bu genellikle büyük siteler için en iyi seçenektir, ancak bulut barındırma yerine trafikte ani artışlarla daha az başa çıkabilme yeteneğine sahiptir.
  • Hangi kaynaklara ihtiyacınız var? Bunu başlangıçta bilmiyor olabilirsiniz ve web siteniz büyüdükçe değişecektir. Bazı kaynakların hesaplanması kolaydır, ancak CPU ve RAM gibi diğerleri daha karmaşıktır çünkü birçok faktöre bağlıdır. Paylaşılan sunucu aşamasının ötesine geçtiyseniz, ancak tam olarak neye ihtiyacınız olduğundan emin değilseniz, ölçekleme yeteneği nedeniyle bulut barındırma ideal bir seçim olabilir.
  • Sunucunuzda hangi PHP sürümü mevcut? PHP, WordPress’in üzerine kurulu olduğu programlama dilidir. PHP’nin en yeni sürümleri yalnızca en son dil özelliklerine ve güvenlik güncellemelerine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda çok daha hızlı ve daha verimli çalışır. Web barındırma kontrol panelinize bakarak veya Display PHP Sürümü gibi bir eklenti yükleyerek genellikle PHP’nin hangi sürümünü kullandığınızı öğrenebilirsiniz.

İçerik Dağıtım Ağı (CDN)

Sunucunuzu kitlenize yakın tutmak iyi bir fikirdir. Peki ya bu kitleniz tüm dünyadaysa?

Bu durumda, bir içerik dağıtım ağı önemli ölçüde yardımcı olabilir. Bir CDN varlıkları sunucunuzdan alır (resimler, CSS, JavaScript, videolar, ses vb.) ve bunları global olarak dağıtılmış bir sunucu ağına yükler. Bu, varlıklarınızın kullanıcılarınıza daha yakın konumlardan sunulabileceği ve sitenizin daha hızlı yükleneceği anlamına gelir.

Her biri değişen maliyetlere sahip birçok CDN vardır. BunnyCDN gibi bazıları WordPress eklentileri sunar, ancak bazıları manuel kurulum veya üçüncü taraf bir çözüm gerektirir.

Önbelleğe almak

Her WordPress sitesi bir veritabanı tarafından desteklenir ve her sayfa yükü bu veritabanından bilgi almayı içerir. Bu sadece sunucuyu zorlamakla kalmaz, aynı zamanda yürütülmesi de zaman alır. Sayfa önbelleğe alma, bir web sitesini hızlandırmanın yaygın bir yoludur.

Sayfa önbelleğe alma, sayfanızın statik bir sürümünün kaydedildiği ve kullanıcıya sunulduğu anlamına gelir. Birçok web barındırıcısı artık sunucu düzeyinde WordPress sayfa önbelleklemesi içeriyor.

Eklentiler ve temalar

Eklentilerin kendi PHP, CSS, JavaScript, resimler vb. varlıkları vardır, bu nedenle yüklediğiniz her birinin sitenizi yavaşlatma potansiyeli vardır. Eklentileri akıllıca seçin ve incelemelere dikkat edin.

Eklentilerinizin site hızınızı olumsuz etkilemediğinden emin olmak için, yeni eklentiler yükledikten sonra hızınızı önemli ölçüde etkileyip etkilemediğini görmek için sitenizi GTmetrix gibi bir araçla tarayın.

Temalara özellikle dikkat etmelisiniz. Özelliklerle dolu temalar kulağa hoş gelebilir, ancak bu özellikler çok fazla kodla birlikte gelir. Eğer hepsini kullanmıyorsanız, sitenizi gereksiz yere yavaşlatıyorsunuz demektir. Yine, tema performansını test etmenin basit bir yolu, tema demosunu GTMetrix ile taramaktır. Puanın bir kısmı demo sunucusunun nasıl yapılandırıldığına bağlı olsa da, istek sayısı, yükleme süresi ve sayfa boyutu iyi bir hız göstergesi olabilir.

Sonuç

Yavaş bir WordPress web sitesinin genellikle tek bir nedeni yoktur. Bazen bir eklenti yükledikten sonra yavaşlama gibi sorun açıktır, ancak çoğu zaman izlenmesi zordur. Bu, özellikle içeriği ve eklentileri sık sık güncelleyen ve iyi miktarda trafik alan yoğun web siteleri için geçerlidir.

Web sitenizin iyi performans göstermesini sağlamak için en iyi uygulamalara bağlı kalın: WordPress’i, eklentileri ve temaları düzenli olarak güncelleyin ve tüm hız değişikliklerini sürekli olarak izleyin. Bir web sitesinin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak, sitenin katılımcılarını eğitmeyi de içerir. Gereksiz olarak büyük resimler eklemediklerinden emin olun ve eklentileri isteğe bağlı olarak yükleyememeleri için yalnızca uygun erişim düzeyini verin.