Press ESC to close

WordPress Bakımı

WordPress sitesi oluşturmak yeterli değildir. Bazı WordPress bakım adımlarına da dikkat etmeniz gerekir.

Sitenizi oluşturmak için çok fazla zaman harcadığınızda, işin bitmediğini düşünmek cesaret kırıcı olabilir. Aslında, daha yeni başladı ancak bunun bir yük olması gerekmez.

WordPress Sitenizi Bakım Moduna Alma

WordPress sitenizi korumak için yaptığınız birçok iş, siteyi bakım moduna sokmayı gerektirmez, ancak bazen bunu yapmanız gerekir — bu yüzden ne anlama geldiğini bilmek işe yarar.

Siteniz bakım modundayken, ziyaretçilere ve arama motorlarına şu anda kullanılamadığını, ancak kullanılamazlığın planlanmış ve geçici olduğunu (yani siteniz çökmediğini) söylediğiniz anlamına gelir.

WordPress’i güncellediğinizde veya bir temayı, eklentiyi güncellediğinizde, WordPress otomatik olarak bakım moduna geçer. WordPress, .maintenance adlı bir dosya kullanarak “Zamanlanmış bakım için kısaca kullanılamaz. Kısa süre sonra tekrar deneyin. ” mesajını yayınlar.

Güven verici ise bu mesaj boş bir sayfada biraz seyrek olur. Ancak, ziyaretçilere daha fazla bilgi vermesi ve sitenize gitmek için markalı olması güzel olurdu. Bu nedenle, sitenizi üzerinde çalışırken sitenize bakım moduna sokmak ve ziyaretçilere daha fazla bilgi sağlamak için bir bakım modu eklentisi kullanmak iyi bir fikirdir.

WordPress Sitenizi Yedekleme

WordPress sitenizi korumanın en önemli özelliklerinden biri, sitenizi yedeklemektir.

Düzenli otomatik yedeklemeleriniz olması için bir yedek eklenti kurmanız ve yapılandırmanız gerekir. Daha sonra WordPress siteniz saldırıya uğramış veya çökmüş olursa, çalıştığını bildiğiniz bir sürümü kolayca eski haline getirebileceğinizi bilirsiniz. Bunun size verdiği rahatlık önemlidir.

Sitenizde bakım çalışması yapıyorsanız — güncelleme yapmak, temayı düzenlemek, eklentileri yüklemek veya ayarlanmış herhangi bir şey varsa — başlamadan önce yedek eklentinizi kullanarak manuel bir yedek almak en güvenli yoldur. Ardından, yaptığınız iş sitenizi bozarsa, geri alabilirsiniz.

WordPress Sitenizi Güncel Tutmak

WordPress sitenizi korumanın bir başka önemli yönü de sitenizi güncel tutmaktır. Bu, WordPress’in yanı sıra düzenli olarak temaları ve eklentileri güncellemeyi içerir.

Güncellemeler Neden Önemli?

Bunu yapmak için üç neden vardır:

 • Çoğu güncelleme güvenlik düzeltme eklerini içerir. Bunları yüklediyseniz siteniz daha güvenli olacaktır.
 • Temanızı veya eklentilerinizi güncellemek en son özelliklere erişmenizi sağlar.
 • Temalarda ve eklentilerde yapılan bazı güncellemeler en son sürümle uyumluluk sağlamak içindir, bu nedenle güncelleme sitenizin herhangi bir sorun yaşamamasını sağlar.

Kullanılmayan Temaları ve Eklentileri Kaldırma

Etkin olmayan temaları veya eklentileri kaldırırsanız sitenizi güncel tutmak daha kolay olacaktır. Sitenize yüklediğiniz her tema veya eklenti ek bir potansiyel uyumsuzluk veya güvensizlik kaynağıdır, bu nedenle yalnızca gerçekten kullandığınız temalara ve eklentilere sahip olmak mantıklıdır.

WordPress Sitenizi Güvende Tutmak

Saldırıları ve diğer güvenlik ihlallerini önlemek için WordPress sitenizi güvende tutmak önemlidir. Ayrıca, sitenizi kendiniz güvenli hale getirmek için adımlar atmaya da yarar. Her zaman güvenli şifreler kullanın, eklentilerinizi ve temalarınızı güncel tutun, resmi eklenti veya tema dizinleri dışındaki kaynaklardan ücretsiz temalar veya eklentiler indirmeyin ve sitenizdeki diğer kullanıcı hesaplarının da iyi yönetildiğinden emin olun.

WordPress Sitenizin Performansını Artırma

Siteniz güvenliyse, günceldir ve yedeklenirse, temel konuların yerine getirildiğini bilerek rahatlayabilirsiniz. Ancak sitenizin performansını ve sayfa hızını artırmaya çalışmak da işe yarar.

Bunun iki faydası vardır:

Hızlı bir site, SEO’nuzu artıracak daha yüksek arama motoru sıralamalarından keyif alacaktır.

Hızlı bir site, ilk sayfa yüklenmeden önce daha az ziyaretçinin ayrılması anlamına gelir.
Sitenizin performansını artırmak için, barındırma hizmetini performans ve çalışma süresiyle doğru orantılıdır. Yalnızca saygın kaynaklardan eklentiler ve temalar yükleyin. Bir performans eklentisi ve/veya Google Page Speed ​​Insights gibi harici araçlar kullanarak sitenizin performansını düzenli olarak test edin.

Performans olması gerektiği gibi değilse, sitenizi hızlandırmak için daha iyi performans gösteren eklentilere geçmeyi, temanızdaki kodu düzenlemeyi, küçültmeyi açmayı ve resimleri ve diğer varlıkları optimize etmeyi içeren adımlar atabilirsiniz.

Sitenizin performans iyileştirmeleri yapabileceğiniz özellikleri şunlardır:

 • Veritabanınız — WordPress’in daha hızlı okuyabilmesi için veritabanı tablolarını optimize edin.
 • Düzeltmeler — Düzeltmeleri optimize etmek, veritabanınızdaki istenmeyen içerik miktarını azaltır ve performansı artırır.
 • Varlıklar — Temanızdaki ve eklentilerinizdeki komut dosyalarını ve stil sayfalarını doğru şekilde sıraladığınızdan emin olun.
 • Görüntüler — Yüklemeden önce düzenleyerek veya bir görüntü optimizasyonu eklentisi kullanarak olması gerekenden daha büyük görüntüleri yüklemekten kaçının. Ayrıca bunları yayınlamak için bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanmayı düşünün.

Yorumları Denetleme ve Kullanıcıları Yönetme

Ne yazık ki, kullanıcılar sitenize güvensizlikler ve performans sorunları getirebilir.

 • Yönetici ayrıcalıklarına sahip kullanıcılar, güvenli olmayan veya kötü kodlanmış eklentiler veya temalar yükleyebilir.
 • Sitenizde içerik oluşturma ve düzenleme izni olan kullanıcılar, sitenizi yavaşlatan resimler veya başka ortamlar yükleyebilir.
 • Sitenize yorum yapan kullanıcılar, sitenize SEO’nuzu etkileyebilecek hatta kara listeye alabileceğiniz spam içeren bağlantılar veya içerikler sunabilir.
 • Tüm yönetici kullanıcıların güvenlik ve performansın önemini ve sitenizi çalışır durumda tutmak için ne yapmaları gerektiğini anlamaları gerekir.
 • Yalnızca güvenli parolalar kullandıklarından ve saygın kaynaklardan yazılım eklediklerinden emin olun.
 • Katkıda bulunanlar ve Editörler de güçlü parolalara ihtiyaç duyar, bu nedenle hiç kimse hesaplarını sitenizi hacklemek ve istemediğiniz içeriği yüklemek için kullanamaz.

Görüntüleri sıkıştırmak için bir eklenti kullanın, böylece kullanıcılarınız büyük resimler yüklerse performans sorunu yaşanmaz.

Yorumlar sitenize spam getirebilir ve bazı durumlarda işleri yavaşlatabilir. Tartışma ayarlarınızı düzenleyerek veya bir eklenti kullanarak yorum spam’lerini durdurun. Üçüncü taraf bir yorum sistemi kullanarak veya tartışma ayarlarınızı yeniden düzenleyerek yorumların performansı yavaşlatmasını önleyebilirsiniz.

Ayrıca, sitenizdeki yorumları denetlemeniz ve yanıtlamanız gerekir. Tartışma ayarlarını, yorum eklendiğinde bilgilendirilmek üzere düzenleyebilir ve ayarları, siz denetlenene kadar yorumların yayınlanmayacak şekilde yapılandırabilirsiniz.

Her yorumu yayınlanmadan önce denetlemek zaman alabilir. Birisi geçmişte onaylanmış bir yorumu varsa, denetlemeden tekrar yorum yapabilmesi için bir şeyler ayarlamayı tercih edebilirsiniz. Bu size spam’i durdurma ve tartışmayı teşvik etme ile zamandan tasarruf etme arasında bir denge sağlar. Yorum spam’i üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız, Akismet eklentisi spam yorumlarının denetlenmesi için size bildirilmesini bile engelleyecektir.

Etkinlik ve Hata Günlüklerini İzleme

Son olarak, sitenizi izlemenin en az göz alıcı yönlerinden biri: sitedeki etkinliği izleme ve hata günlüklerini kontrol etme.

Sitenizdeki etkinliği izlemek, beklenmedik bir şekilde yeni bir kullanıcı eklenmesi veya olmaması gereken dosyalar gibi, yapılmaması gereken bir şeyin ne zaman gerçekleşeceğini bileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca içeriğinizi yönetmenize yardımcı olur ve yayınların gerektiği zaman yayınlandığından emin olur.