Press ESC to close

WordPress CPU Kullanımını Düşürmenin Yolları

Google sıralamanızı etkileyebilecek yavaş bir sunucu, sürekli bir sunucu çökmesi veya web barındırma şirketiniz aşırı kullanımı nedeniyle uyarmadan sitenizi kapatmasının önüne geçip, barındırma paketinizi yükseltmeden WordPress CPU yükünüzü nasıl azaltabilirsiniz?

1 — JPEG PNG Meta Verilerini Sıkıştırın ve Kaldırın

Bir web sayfasını yüklemek söz konusu olduğunda, resimler en büyük tıkanıklıktan biridir, bu yüzden bu resimlerdeki gereksiz verileri daha fazla sıkıştırmak ve kaldırmak önemlidir. Denemelerimize Google, sıralama veya anahtar kelimeler için bu meta verilere dayanmıyor.

Jpeg’i sıkıştırmaya gelince, görüntü kalitesi kaybı olmayan en iyi Jpeg kompresörü JpegMini’den başkası değil. Bir çok test ve sıkıştırma çıktısı açısından hiç kimse JpegMini’ye yaklaşamadı ancak ne yazık ki, ücretsiz değil. Blogunuz görüntülerle dolu ise kesinlikle öneririz.

WordPress blog’unuza her resim yüklediğinizde görüntü optimizasyon işi yapan birçok WordPress eklentisi vardır, ancak yüklenmiş olan görselleri sıkıştırmıyorlar.

2 — Paralel Yüklemeye Sahip Bir CDN Kullanın

Blogunuzu hızlandırmanın en iyi yollarından biri CDN kullanmaktır. WordPress temanızın görüntülerini bir CDN sunucusunda barındırarak sunucunuzun cpu yükünü önemli ölçüde azaltabilirsiniz. İçerik Dağıtım Ağı olarak da bilinen bir CDN, resimlerinizi dünyanın her yerindeki birden fazla sunucuda barındırır ve bir kullanıcı resim isteğinde bulunduğunda, onlara en yakın sunucu üzerinden gönderilir.

Paralel indirmelere gelince bu, CDN sunucusunun görüntüleri birden çok alt alan aracılığıyla sunma yeteneğine sahip olduğu anlamına gelir. Görüntünün, image01.domain.com, image02.domain.com, image03.domain.com ve image04.domain.com gibi 4 alt alan aracılığıyla iletilmesi ve daha sonra birden fazla alt etki alanı aracılığıyla iletilmesi daha hızlıdır.

Bazıları sitenin eskisinden daha hızlı olmasına rağmen, gerekli olan ilave DNS bağlantısına değiniyordu ancak bu yinede CPU yavaşlaması ile karşılaştırılamayacak kadar küçük bir ilave.

Not: CloudFlare bir CDN’den daha fazlasıdır, aynı zamanda bir ters proxy, önbellek, css — js sıkıştırması ve daha fazlasını birleştirir. Tüm ihtiyaçları için basit bir çözüm isteyenler için idealdir.

3 — Önbellek Yaratın, CSS ve Javascript Optimize Edin

Gereksiz kodları ve satır sonlarını kaldırarak, CSS dosyasının boyutunu %50 kadar azaltma fırsatınız olabilir. Bu, style.css dosyanızın benzersiz bir ziyaretçi blogunuzu her ziyaret ettiğinde indirildiği için büyük bant genişliği tasarrufu anlamına gelir. Eski güzel günlerde, css’i manuel olarak sıkıştırmanız ve birleştirmeniz gerekirdi ancak bugün, işi yapan çeşitli eklentiler var.

W3 Total Cache çok fazla özellik içeriyor, WP Rocket Cache iyi, ancak maliyeti de yüksek. WP Super Cache WordPress tarafında sağlanıyor, çok karmaşık değil aynı zamanda da tüm özellikleri sağlıyor.

Ayrıca tüm web yazı tiplerini yüklemek için zaman asynchronous indirme kullanın; mümkün olduğunda Google Adsense’inizi, Google Yazı Tiplerinizi, Facebook Like Box’ınızı ve daha fazlasını asynchronous olarak yükleyin. Bu, derinlemesine öğrenme gerektiren çok uzun bir konudur. Mümkünse, büyük fontları yüklemekten kaçının ve her tarayıcıyla uyumlu olan varsayılan Arial veya Verdana’yı kullanın.

4 — MySQL Veritabanını Optimize Edin

WordPress sitenizden bir eklentiyi — temayı sildikten sonra bile, kalanlarının bir kısmının veritabanında kalabileceğini biliyor musunuz? Tahmin edebileceğiniz gibi tüm eklentiler yada temalar WordPress veritabanınızın temizliğini önemsemez. Eklenti, tema yükleyip kaldırdığınız sürece, artıklar veritabanınızda toplanacak ve web sitenizin performansını etkileyecektir. Tıpkı bilgisayarınzda olduğu gibi, zaman geçtikçe, yazılım yükleyip kaldırırken kayıt defteri şişer.

MySQL’deki tablolar zamanla, veriler eklendikçe, çıkarıldıkça yada taşınınca verimsiz hale gelir. MySQL’in tablolarını her zaman ve tekrar optimize etmesini istemek sitenizin olabildiğince hızlı çalışmasını sağlar. İşte web barındırma sunucunuza giriş yapmanıza gerek kalmadan işi yapan 2 önerilen eklenti.

5 — Kötü Botları Engelleyin

En büyük kaynak sömürücülerinde biri, spam botların e-posta toplaması ve spam yorumlarını blogunuza bırakmasıdır. En iyi yol, gereksiz kaynakları tüketmeden önce onları durdurmaktır. Aşağıda gelen tüm trafiği kontrol eden ve kötü şeyler içeren kötü istekleri sessizce engelleyen 3 eklenti bulunmaktadır.

WordPress Hızınızı Test Edin

Optimize ettikten sonra, nihai sonucu test etmek önemlidir. Bunu ücretsiz yapan 3 web uygulaması var.Optimizasyondan sonra hızınız hala kötü ise bunun iki sebebi olabilir.

  • Paylaşımli bir barındırma hiçbir zaman bir VPS (Sanal Özel Sunucu) veya yarı özel sunucu kadar hızlı olamaz. Mümkünse, daha iyi bir barındırma şirketine geçiş yapın veya barındırma planlarınızı yükseltin.
  • WordPress temalarına gelince, bazı temalar kötü kodlanmış, çok fazla fonts yada css içeriyor olabilir. Mümkünse güvenilir bir yerden tema satın alın.