Press ESC to close

WordPress Hız Problemleri

İnsanların yüzde 42’sinin bir web sayfasının iki saniyenin altında yüklenmesini beklediğini ve yüklenmesinin üç saniyeden uzun sürmesi durumunda yüzde ziyaretçilerin yüzde 40’ın websitesini kapatacağını biliyor muydunuz? KISSmetrics‘e göre, sayfa yükleme süresinde bir saniye gecikme, dönüşümleri yüzde yedi oranında azaltmaktadır.

Sayfa hızınız önemlidir. Sadece site ziyaretçileriniz için önemli değil, yavaş yükleyen bir site de daha düşük arama motoru sıralamaları anlamına gelebilir.

İyi haber şu ki, WordPress kullanıyorsanız, sitenizi hızlandırmaya yardımcı olabilecek çeşitli kolay düzeltmeler var. En büyük WordPress sayfa hız sorunlarınızın bu çözümlerine aşağıda sizler için paylaştık. Bu adımları attığınızda, yükleme sürelerinin nasıl geliştiğini görmek için Pingdom’dan site hızınızı test edebilirsiniz.

1. Eklentilerinizi Test Edin

Yavaş WordPress sitelerinin en büyük suçlularından biri yüklediğiniz eklentilerdir. Çok fazla eklentiniz varsa, kullanıcıların sitenizi ziyaret ettiklerinde daha fazla dosya indirmesi gerektiği anlamına gelir; böylelikle siteyi yüklemek daha uzun sürer. Bir hatalı veya başka bir eklenti ile uyumlu olmayan bir eklenti kullanmak, yükleme sürelerinize zarar verebilir.

Kullanmadığınız veya ihtiyaç duymadığınız eklentileri kaldırarak başlayın. Kullanılan eklentilerin sayısının az olması sayfa hızında fark yaratabilir.

Sahip olduğunuz eklentilerin miktarı, sayfa hızını etkileyen tek faktör değildir. Bu eklentilerin kalitesi de önemlidir. İhtiyacınız olmayan eklentileri sildikten sonra site sorunlarınız hala devam ediyorsa, kalan eklentileri test ederek sorunlardan birinin olup olmadığını öğrenin. Her bir eklentiyi birer birer devre dışı bırakmanız yeterlidir ve sitenin hızlanıp hızlanmadığını görebilirsiniz. Birini devre dışı bıraktıktan sonra daha hızlı olursa, o zaman sorun olduğunu biliyorsunuzdur. Her bir eklentiyi birer birer devre dışı bıraktıktan sonra hiçbir şey değişmezse, eklentileriniz sorununuz değildir ve seçtiğiniz eklentilerin çalışması gerektiğini bilerek kolayca nefes alabilirsiniz.

2. Güvenilir Hosting Şirketi

Eklentileriniz yavaş WordPress sitenizin suçlusu değilse, o zaman başka bir olası şüpheli hosting şirketinizdir. Sayfa hızınız, web barındırma sunucularınızın kullanıcı isteklerine ne kadar hızlı tepki verdiğine bağlıdır. Bunun nedeni, web ziyaretçilerinizin her biri sitenizi yüklemek için sunucunuzunla iletişime geçmek zorunda. Yavaş bir sunucu yavaş bir web sitesi anlamına gelir.

Sunucu hızı hakkında bir şey yapamayacak olsanız da, web sitenizi barındırdığınız sunucuyu kontrol edebilirsiniz. Hesabınızı güncellemek veya hosting şirketinizi tamamen değiştirerek daha hızlı bir sisteme geçmek, uygulanabilir uzun vadeli bir çözümdür.

3. Hızlı Bir Tema Seçin

Web sitesi hızında rol oynayan bir diğer faktör WordPress temanızdır. Kötü yazılmış bir tema, sitenizi yüklemenin kullanıcılar için daha uzun sürdüğü anlamına gelir. Kullanmadığınız özelliklerle “şişirilmiş” temaları seçtiğinizde, tek yapmanız gereken şey, kullanıcıların bile göremediği yönleri yüklemektir.

4. Resimlerinizi Optimize Edin

Sitenize resim yüklediğinizde, kullanıcının aynı resim dosyasını kendisine göründüğünden bağımsız olarak indirmesi gerektiğini biliyor muydunuz? Örneğin, 2000 x 3000 piksel olan bir resmi yükleyebilir, ancak sitenizde 200 x 300 piksel olarak görüntüleyebilirsiniz. Kullanıcı daha küçük görüntüyü görse de, tarayıcıları daha büyük dosyaya erişmek zorundadır.

Resimlerinizi optimize etmek, görüntülediğiniz resimler için uygun dosya boyutunu kullanmakla ilgilidir. Güzel haber? Resimlerinizi gözden geçirmeniz ve elle güncellemeniz gerekmez. Bunun yerine, sizin için otomatik olarak tüm işleri yapacak bir resim optimizasyon eklentisi kurabilirsiniz. Böylece, kullanıcıların siteyi görüntülemek için resim indirirken daha az zaman harcayacakları şekilde dosya boyutlarınızı sıkıştırabilirsiniz.

  • WP Smush — Image Optimization
  • EWWW Image Optimizer
  • CW Image Optimizer

5. Tarayıcı Önbelleği Kullanın

Ziyaretçilerinizin sitenize her geldiğinde, tarayıcılarının sitenizin dosyalarını tekrar indirebilmesi için sunucunuzla iletişime geçmeleri gerekir ki açıkçası, bu zaman alır.

Bununla birlikte, tarayıcı ön belleğini etkinleştirerek bu süreyi azaltabilirsiniz. Bu, dosyalarınızın bir ziyaretçinin tarayıcısında belirli bir süre saklanacağı anlamına gelir. İlk önce sitenizi indirmek zorunda kalacaklardır ancak sonraki her ziyaret daha hızlı olacaktır, çünkü dosyalara sunucunuzdan değil doğrudan tarayıcılarından erişiyorlar.

W3 Total Cache eklentisi size başlamanızı sağlar. Bununla birlikte, sitenizi kolayca hızlandırmak için resimler, sayfalar, yazılar ve daha pek çok şey için önbelleğe almayı ayarlayabilirsiniz.

6. CDN Kullanın

Bir içerik dağıtım ağı (CDN), tüm statik dosyalarınızı alan ve ziyaretçilerin, coğrafi olarak web sitesi ziyaretçisine en yakın sunuculardan dosyalar sunarak onları hızlı bir şekilde indirmelerini sağlayan bir hizmettir. Sunucuya ne kadar yakın olursa, dosya bilgileri o kadar hızlı aktarılabilir ki bu sayede siteniz dünya genelindeki kullanıcılar için hızlanır.

Örneğin, Birleşik Devletler’de ve Hindistan’da sunucuları bulunan bir CDN ile çalışıyorsanız, Hindistan’daki web sitesi ziyaretçileri dosyalarını ABD sunucusundaki dosyalara erişmeye çalışmak yerine kendilerinden en yakın sunucudan alacaktır.