Press ESC to close

WordPress HTTP 304 Hatası

HTTP 304 hatası, bir kullanıcının tarayıcısı ile bir web sitesinin sunucusu arasındaki iletişim sorununu gösteren birçok durum kodundan biridir.

Siz veya kullanıcılarınız sitenizde bu hatayla karşılaşırsanız, içeriğinize erişimi tamamen engelleyebilir. Bu hata sunucu tarafında veya istemci tarafında olabilir, bu nedenle kaynağın anlaşılması biraz çalışma gerektirebilir. Neyse ki, sorun gidermeye yönelik birkaç kusursuz teknik vardır.

Bu yazıda HTTP durum kodlarını tartışacağız ve HTTP 304 hatasının ne olduğunu açıklayacağız. Ardından, sizin (veya ziyaretçilerinizin) bunu düzeltmek için kullanabileceğiniz yöntemlerle size yol göstereceğiz.

HTTP 304 Hatası

Bazen “304 Değiştirilmedi” olarak da bilinen HTTP 304, tarayıcınıza aşağıdakileri bildiren bir koddur: “İstenen kaynak, en son eriştiğiniz tarihten beri değiştirilmedi.”

Esasen tarayıcınıza, tarayıcıda depolanan (önbelleğe alınan) kaynakların söz konusu sayfayı en son ziyaretinizden bu yana değiştirilmediğini sunucu tarafından söylenir.

Buna karşılık, tarayıcınız web sayfasının kaydedilmiş bir sürümünü önbellekten alır. Bunun amacı, tarayıcınızın aynı bilgileri tekrar tekrar indirmesini engelleyerek sayfa hızını ve yayınını iyileştirmektir.

Tarayıcınız bir kaynağı önbellekte sakladığında, sunucudan gönderilen ‘Son Değiştirilen Başlık’ bilgisini saklar. Bir tarayıcı, kaydedilmiş bir kopyasına sahip bir web sayfası için istek alırsa ancak en son sürüme sahip olup olmadığını bilmiyorsa, sunucuya bir ‘koşullu doğrulama’ isteği gönderir.

Tarayıcı kopyası eskiyse, bu, dosyanın son istekten bu yana değiştirildiği anlamına gelir, bir HTTP 200 kodu gönderir ve yeni bir kopya kullanılır. Ancak sorun oluşursa HTTP 304 kodu gelir.

HTTP 304 Hatası Nasıl Onarılır

Bir HTTP 304 hatasını çözmek için kullanabileceğiniz yöntemler basitten oldukça teknike kadar gitmektedir. Arama motorları web sitelerini endekslemekten ve önbelleğe almaktan sorumludur, bu nedenle bu sorun genellikle siteye erişmek için kullanılan tarayıcıya kadar izlenebilir. Ziyaretçiler için soruna neyin neden olabileceğini anlamak, sonunda bir çözüm bulmaya çalışırken veya doğrudan onlara yardımcı olurken yardımcı olabilir.

Tarayıcının Önbellek Verilerini Temizle

İlk olarak, önbelleği temizlemek için tarayıcı verilerinizi temizlemek istediğiniz URL’ye erişmenize yardımcı olabilir. Bu, tüm tarama verilerinin, çerezlerin ve önbellek bilgilerinin silinmesini içerir. Bu işlemi gerçekleştirme talimatları, kullandığınız tarayıcıya bağlı olarak değişir.

Kötü Amaçlı Yazılım Taraması Yapın

Bir virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaşmış bozuk tarayıcılar başka bir suçlu olabilir. Bu nedenle, sisteminizde kötü amaçlı yazılım taraması yapmak iyi bir fikirdir. Bunu yapmak, sorunlu uzantılar dahil olmak üzere başlık isteğini kesintiye uğratabilecek veya karıştırabilecek tüm sorunların tanımlanmasına ve kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Tarayıcınızın Uzantılarını Devre Dışı Bırakın

Tarayıcınızın uzantıları da etkilenebilir ve isteklere ve sunucu iletişimine müdahale edebilir. Bu yüzden onları devre dışı bırakmak da isteyebilirsiniz. Bunu, Chrome’un menüsünü açıp Ayarlar> Uzantılar’a giderek yapabilirsiniz. Uzantılar sayfasında, ilgili noktalara tıklayarak her birini devre dışı bırakabilirsiniz. Kullanılmayan veya güncel olmayan uzantıları Kaldır düğmesini kullanarak da silebilirsiniz.

DNS’yi temizleyin ve TCP / IP’yi sıfırlayın

Sorun bu noktada çözülmediyse, dns ayarlarında bir sorun olabilir. Örneğin, eski bir IP adresi kullanmak HTTP 304 hatasına neden olabilir. Bu nedenle, denemek için başka bir yaklaşım DNS’yi temizlemek ve TCP/IP’yi sıfırlamaktır.

Chrome ile yeni bir sekmeye chrome://net-internals/#dns girerek tarayıcı DNS’sini temizleyebilirsiniz. Enter tuşuna basın ve ardından Ana makine önbelleğini temizle düğmesini tıklayın.

Google DNS’i Kullanmayı Deneyin

HTTP 304 hatasının başka bir olası nedeni yanlış bir DNS ayarlamasıdır. Bu nedenle, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için Google DNS’i kullanmaya değer.

Sunucu Yapılandırma Dosyalarını Kontrol Edin

HTTP 304 hatası sunucu ve istemciyle ilgili sorunlar nedeniyle hatalar oluşabilir. Şimdiye kadar ele aldığımız yöntemlerden hiçbiri sorunu çözmediyse, sunucu yapılandırma dosyalarınız hatalı olabilir. Örneğin, yanlış yönlendirme talimatlarının mevcut olması mümkündür.

Sunucu yapılandırma dosyalarınızı kontrol etme işlemi, Nginx veya Apache kullanıp kullanmadığınıza bağlıdır.

Hata günlüklerini de kontrol edebilirsiniz. Yapılandırma dosyalarının düzenlenmesi hakkında özel bir sorunuz veya isteğiniz varsa, en iyi seçeneğiniz destek ekibine ulaşmaktır.

Sunucunuz Apache üzerinde çalışıyorsa, sitenizin kök dizininde .htaccess dosyasını aramak istersiniz. Barındırma hesabınız için Dosya Yöneticisi’ne giriş yapıp public_html klasörüne giderek bunu yapabilirsiniz.